Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BEM-BİR-SEN Genel Başkanı Mürsel Turbay:
“Yeni sistem milletimize hayırlı olsun”
“Demokratik meşruiyet genişlemiştir”

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) ve Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu (ICLM) Genel Başkanı Mürsel Turbay, 16 Nisan’da yapılan halk oylaması sonuçlarını değerlendirdi: Turbay değerlendirmesinde, “Milletimiz yüzde 85’in üstünde bir katılımla iradesini sandığa yansıtmış ve önemli bir demokratik süreci büyük bir vakar ve olgunlukla aşmıştır. Referandum sonucunu milletimizin birlik ve beraberliğinin bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Milletimizin onayladığı yeni hükümet sisteminin, demokratik meşruiyeti genişleten, güçler ayrılığını pekiştiren, kalkınma ve ekonomik büyüme noktasında istikrarı sürekli hale getiren yeni bir dönemi başlatacağına inanıyoruz. Sonucun milletimize hayırlı olmasını diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

SONUÇ; AYRIŞMA DEĞİL BİRLİĞİMİZİN GEREKÇESİ OLMALIDIR
Demokrasilerde seçimlerin millete hizmet yarışı olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden Turbay, “Demokratik seçimleri bir futbol müsabakası gibi değerlendirmemek lazım. Referandum sonuçlarını bütün partilerin olgunluk içinde karşılaması, seçimin neticesini milli iradeye saygının gerektirdiği şekilde kabullenmesi gerekir. Demokratik yarışı bir ayrışma ve kamplaşmanın gerekçesi haline getirmek, ülkenin huzurunu bozucu bir takım girişimlerin bahanesi olarak görmek en başta millete saygısızlık demektir. Referandum sonucu; ortak aklın neticesi, birliğimizin ve kardeşliğimizin bir vesilesi olarak değerlendirilmelidir.” diye konuştu.
DEMOKRATİK MEŞRUİYET GENİŞLEMİŞTİR
Parlamenter sistemin yapısı gereği geçmiş dönemlerde yüzde 18 oy alan parti liderlerinin Başbakan olarak ülkeyi yönettiğini hatırlatan Turbay, şöyle devam etti: “Koalisyon dönemlerinde çok küçük oy oranlarıyla Başbakanlık yapılan dönemleri yaşadık. Milletimizin onay verdiği Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde iktidara gelmek için bundan böyle halkın yarısından fazlasının oyunu almak gerekiyor. Dolayısıyla yeni sistemde demokratik meşruiyet zemini genişlemiş, millet iradesinin daha geniş anlamda iktidara taşınmasının önü açılmıştır. Bu yeni süreçte iktidara talip olanların toplumun büyük kesiminden onay almak için daha uzlaşmacı, daha kapsayıcı bir politika üretmeleri gerekecektir. Bu anlamda yeni sistemin daha güçlü şekilde millet iradesine yaslanacağında kuşku yoktur.”

İSTİKRAR VE KALKINMAYA ODAKLANMA VAKTİ
16 Nisan referandumuyla birlikte Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini belirten Turbay, “Yeni dönemde artık kısır tartışmaları, politik çekişmeleri bir kenara bırakılarak, ülkenin ekonomik kalkınma ve istikrarlı büyüme meselelerine odaklanılması gerekiyor. Emeğin karşılığının verildiği, milletin ekmeğinin büyütüldüğü, üretim ve refahın artırılması konusunda yoğun çabaların harcandığı bir süreci başlatmak zorundayız. Yeni dönemde milletimizin siyasi partilerden beklentisi; işsizlik sorununun çözülmesi, çalışanların haklarının iyileştirilmesi, toplumsal huzur ve refahın artırılmasını sağlayacak projeler üretilmesidir.” şeklinde konuştu.

DIŞ TEHDİTLERE KARŞI TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMALI
Referandum süreci boyunca başta AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin Türkiye karşıtı söylem ve eylem içine girdiğini hatırlatan Turbay, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’nin sistem değişimi yönündeki kararı, Türkiye’nin büyümesinden ve gelişmesinden rahatsız olan birçok ülkeye de en net mesaj olmuştur. Besledikleri ve üzerimize saldıkları terör örgütleriyle Türkiye’yi tökezletmeye çalışan sözde dost ve müttefik ülkeler, bundan böyle ülkemizle olan ilişkilerinde daha dikkatli ve özenli davranmak zorunda kalacaklardır. Milletimizin kararı başta dost ve kardeş ülkeler olmak üzere bütün ümmeti sevindirirken, ırkçı ve Müslüman karşıtı politikalarla dünyayı kana ve gözyaşına boğan düşmanları da kahretmiştir. Kirli hesaplar içinde olan bütün dış tehditlere karşı ülkemiz birlik ve beraberlik içinde güçlü ve dimdik durmalıdır. Referandum sonuçlarının milletimize bir kez daha hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.