Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen “Orta Asya Ülkelerinde Sosyal ve Emek İlişkileri: Analizler ve Beklentiler” programında konuşan      Genel Başkan Yardımcımız Levent Uslu, “Finansal kapitalizmin dayatmalarından kurtularak üretim merkezli reel ekonomiyi güçlendirecek emeği ortaya koyabilirsek hem emperyalizmin kuşatmasını yararız hem de güçlü bir gelecek inşa ederiz. Çünkü emek; bu dünyayı yeniden kuracak öznedir” dedi.

Memur-Sen Konfederasyonu yurtdışındaki faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak Memur-Sen ve Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Memur-Sen’e bağlı Birlik Haber-Sen Genel Başkan Yardımcısı Muzaffer Boskurt ile birlikte Türkiye’yi temsilen Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen “Orta Asya Ülkelerinde Sosyal ve Emek İlişkileri: Analizler ve Beklentiler” programına katıldı ve Kazakistan Cumhuriyeti Sendikaları Federasyonu’nun Almatı Bölge Başkanı Abilgozhanova Zauresh Umirbaeva’yla Almatı’da biraraya geldi.

Astana’da “Türkiye’deki Sendikal Hayat ve Memur-Sen’in tarihsel süreci” başlıklı bir sunum gerçekleştirilen Uslu, “Emeğin gerçek değerini ortaya koyabilirsek güçlü bir gelecek inşa ederiz” ifadelerini kullandı.

İnsan Olmak, Emeği Savunmak Maliyetini Göğüsleme Gücü Verecektir

Memur-Sen olarak bir yönüyle bölgesel aidiyetlerle ittifak arayışları, işbirliği zeminleri üretmeye çalıştıklarını belirten Genel Başkan Yardımcımız Levent Uslu, “Diğer yönüyle ise, sarı denizden başlayıp en batıdaki manş denizine kadar bir bütünün parçaları olarak kader ortaklığımızı bilinç düzeyine taşımaya çalışıyoruz. Maalesef Avrasya’nın birçok bölgesinde çatışmalar yaşanıyor. Afganistan, Irak, Suriye ve Filistin sıcak bölgeler. Emperyalizmin kirli stratejisi bütün bölgeleri etkileyecek sonuçlar doğuracak nitelikte. Biz Memur-Sen ailesi olarak Avrasya ve Afrika’da, hatta Latin Amerika’da yürüttüğümüz faaliyetlerle, sulhün sözünü yükseltmeye çalışıyoruz emperyalizme karşı. Fakat bugünkü ekonomi-politiğin oluşturduğu zihniyet kalıbı çatışmaları körüklüyor. Bu hakikati iyi bellememiz gerekiyor. Reel ekonomiden kopan, finans kapitalin hakim olduğu bir dünyada barışı konuşmanın maliyeti çok yüksek. Ama insan olmak, emeği savunmak maliyetini göğüsleme gücü verecektir bize” diye konuştu.

Emeğin Gerçek Değerini Ortaya Koyabilirsek Güçlü Bir Gelecek İnşa Ederiz

Köklerden tevarüs eden birikimle yeni bir dünyanın mümkün kılınabileceğini vurgulayan Uslu, adaletin merkeze alındığı, üretimin öznesi emeği önceleyen bir dayanışma sisteminin oluşturularak, sadece Orta Asya’da değil bütün Avrasya’ya yayılacak entegrasyonun sağlanabileceğinin altını çizdi. Uslu, “Finansal kapitalizmin dayatmalarından kurtulabilirsek; Üretim merkezli reel ekonomiyi güçlendirecek emeği ortaya koyabilirsek; Hem emperyalizmin kuşatmasını yararız hem de güçlü bir gelecek inşa ederiz” dedi.

Adalet ve Emek Denklemi İyi Bir Şekilde Kurulduğu Zaman, Adil Bir Dünya Da Kurulabilir

Levent Uslu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu ayın başında İstanbul’da düzenlediğimiz “insan, emek ve küresel rekabet” başlıklı bir kongre düzenledik. Sayın başkan da kongremizi şereflendirmişti. 105 ülkeden 300’e yakın sendikacı dostumuzla emeği ve geleceği konuştuk. Orada çıkan en önemli karar safların sıklaştırılması, yani dayanışma ruhuydu. Bu karar, dünyaya hakim olan kaos stratejisine karşı çok önemli bir adımdır. Emek, bu dünyayı yeniden kuracak öznedir. Ne var ki, bugünkü sistem emeği paranteze almıştır. Aslında kaosun en büyük sebebi de bu anlayıştır. Emeği maliyete indirgeyen finansal kapitalizm, aslında insanı da maliyet olarak görmektedir. İnsanı tüketimin nesnesi haline getiren bu sistem, kaosun en büyük sebebidir. Rakamlara indirgenmiş ekonomi, üretimi emip tüketen finans sistemi yerine üretimi savunan emek, büyük kitlelerin özne olduğunun göstergesidir. Bu yüzden adalet ve emek denklemi iyi bir şekilde kurulduğu zaman, adil bir dünya da kurulabilir. Biz buna öncülük yapabiliriz. Bunun da ön şartı bölgesel dayanışmayı güçlendirmektir. Biz zaten gönülden gönüle güçlü bir bağa sahibiz. Kurumsal düzlemde de aynı bağı kurabilirsek, bütün Avrasya için güçlü bir adım atmış oluruz. Yeni gelişmelere açık ve fakat tarihi birikimimizi de ihmal etmeyen kurumsal bağlar, gerçek anlamıyla bir modeldir çünkü. Biz yeniyi göğüsleyecek tarihi özgüvene sahibiz. Sizlerin de öyle olduğunuzu çok iyi biliyorum. Dolayısıyla bu hayırlı işe hep birlikte sarılırsak, başaramayacağımız iş yoktur. Orta Asya’dan Anadolu’ya akan tarih gibi, yeni bir hat oluşturmak için hep birlikte yola koyulalım. Koyulalım ki, yeni bir dünya kurabilelim. Emeğin dayanışması yeni bir tarihin kapılarını aralasın.”

Seminerde Birlik Haber-Sen Başkan Yardımcısı Muzaffer Boskurt da kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Seminerin ardından Uslu ve Bozkurt’u, Kazakistan Cumhuriyeti Sendikaları Federasyonu (FPK) Başkanı Mirbolat Zhakypov ağırladı. Burada bir süre görüşen heyetler, emek gündemli istişarelerde bulundu.

Daha sonra Kazakistan’ın eski başkenti olan Almatı’ya geçen heyet burada da FPK’nın Astana Bölge başkanı Abilgozhanova Zauresh Umirbaeva’yla biraraya geldi. Burada heyetler karşılıklı sunumlar gerçekleştirerek her iki ülkenin emek yolculuğu hakkında paylaşımlarda bulundu.

  

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.