Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

‘Afrika’da 100 Bin Katarakt Projesi’ Lansman Toplantısı gerçekleştirildi.

“Afrika’da 100 bin Katarakt Projesi”nin lansman toplantısında konuşan Bem-Bir-Sen Genel Başkan Vekilimiz ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, katarakt ameliyatı ile yüz bini aşkın insanın yeniden hayata gözlerini açmasına vesile olmanın çok önemli bir başarı olduğunu belirterek, “Ama yetmez. Türkiye olarak daha fazlasını yapabiliriz. Milyonlara ulaşabilir ve insanların yeniden hayata tutunmalarına, kâinattaki bütün güzellikleri görmelerine vesile olabiliriz. Bizler görürsek, onlar da görecek. O yüzden gözümüzü de gönlümüzü de kardeşlerimize açalım” dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın 10 yıl önce başlattığı Afrika’da 100 bin Katarakt Projesi’nin lansman toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. 2017 itibariyle tamamlanan proje, yapılan lansmanla dünyaya tanıtıldı. Toplantıya, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) Genel Başkanı Mevlit Yurtseven, Bem-Bir-Sen Genel Başkan Vekilimiz ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi Durali Baki ve Bem-Bir-Sen 4 No’lu Şube Başkanı Ercan Olgun’un yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, proje kapsamında tedavi edilen hastalar, gönüllü hemşire ve çalışanlar ile birçok davetli katıldı.

Uslu: Gözümüzü de Gönlümüzü de Kardeşlerimize Açalım

Hayır alanında İHH ile birlikte yol almaya devam edeceklerini kaydeden Bem-Bir-Sen Genel Başkan Vekilimiz ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, “İHH’nın gerçekleştirmiş olduğu yetim projeleri, ihtiyaç bölgelerine gıda yardımı, kurban dağıtım çalışmalarını çok önemsiyorum. Tüm bu projelerde, bütün mazlum bölgelere yardım götürmek için hep birlikte çalıştık. Ancak katarakt ameliyatları projesi belki de bunların içinde en önemlisi. Çünkü bir insanın, görme duyusunu sonradan kaybetmesi bütün hayatını değiştiriyor, etkiliyor. Dünyada milyonlarca bu durumda insan bulunuyor. Bunlardan 100027’sinin gözlerini açarak yeniden görmesini sağlamak büyük bir başarı ancak yeterli değil, Türkiye olarak daha fazlasını yapabiliriz. Milyonlara ulaşabilir ve insanların yeniden hayata tutunmalarına, kainattaki bütün güzellikleri görmelerine vesile olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Sloganın da proje gibi çok anlamlı olduğunu sözlerine ekleyen Uslu, “Sloganda ‘sen görürsen onlar da görür’ deniyor, gerçekten de öyle. Bizler görürsek, onlar da görecek. O yüzden gözümüzü de gönlümüzü de kardeşlerimize, mazlumlara, tüm coğrafyalara ve ihtiyaç sahiplerine açalım. Bütün bu hayır çalışmalarına gönüllerimizle birlikte İHH ile birlikte yürümeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Yıldırım: Hedefimize Ulaştık

İHH tarafından başlatılan proje; Sudan, Gana, Togo, Benin, Nijerya, Mali, Çad, Uganda, Tanzanya, Sierra Leone, Nijer, Etiyopya, Mozambik ve Somali’nin de aralarında bulunduğu 14 ülkede uygulandı. İHH 10 yıl içerisinde, Türkiye Sağlık Bakanlığı gibi kurumların yanında Sudan ve Nijer Sağlık Bakanlıkları, Dünya Sağlık Örgütü ve İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası kurumlarla da işbirliği yaparak projeyi tamamladı.

Tamamlanan projenin lansman toplantısında konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, proje için, “Bu çok zor, yapılamaz” diyenler olduğunu hatırlatarak, “İlk başlarda gönüllü doktorlarımızı götürüyorduk. Diğer kurumlar bu konuyu henüz gündemlerine almamışlardı. Ama gözler açılınca ve insanların mutluluğunu görünce ‘Biz bunu yapabiliriz’ dedik. Çünkü çok büyük bir hayır girişimiydi bu. Adeta dünyaya yeniden geliyorsunuz. Bu çerçevede bugün bu hedefimize ulaştık” dedi.

Yurtseven: Sadece Ameliyatlar Değil, Hastane Ve Klinikler de Açtık

Uluslararası Doktorlar Birliği (AID) Genel Başkanı Mevlit Yurtseven de Afrika’da sadece katarakt ameliyatı değil, hastane ve klinikler de açtıklarını söyledi. Yurtseven sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Katarakt dünyada her toplumda, her coğrafyada görülebilir. Bugün Afrika’daki halkların çoğu katarakt hastalığından muzdarip. Katarakt, önlenebilir körlük nedenlerinin en başında gelir. Tüm katarakt hastaları bir zamanlar bizler gibi gayet sağlıklı görüyorlardı. Sadece sağlık değil, sosyal bir sorun aynı zamanda katarakt. Ameliyatla kazandırdığımız şey sadece görme yetisi değil, ona bakmakla yükümlü olan kişilere de özgürlüğünü vermektir.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.