Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

Bem-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Sivil Dayanışma Platformu’nun (SDP) “Anayasa Değişikliği” ve “Halk Oylaması” bilgilendirme ve istişare toplantıları çerçevesinde Batman ve Siirt’te vatandaşlarla buluştu.

Mehmet Şahin’in moderatörlüğünde yapılan programda Memur-Sen ve Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kılıç konuşmacı olarak yer alırken, Batman Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Ergin, Bem-Bir-Sen Batman İl Başkanı Diyaddin Demirhan, Memur-Sen Siirt İl Temsilcisi Murat Şeker, Bem-Bir-Sen Siirt İl Başkanı Sabit Sevgili, Yönetim Kurulu Üyeleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar iştirak etti.

 

Programlarda Anayasa değişikliğinin neler getirdiği STK Temsilcilerine ve vatandaşlara anlatıldı.

Programlarda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Önümüzdeki süreç, “emri bil maruf, nehyi anil münker”in artacağı bir süreç olacak. Her alanda, her platformda, her bölgede irademize sahip çıkacağız. Çünkü biz, daha adaletli, daha hakkaniyetli bir dünya istiyoruz. Emeğin değerinin bilindiği, çalışanların sevindiği bir sistem olsun diyoruz” dedi.

“Güçlü Türkiye’nin öznesi, güçlü memur ve güçlü çalışanlardır” diyen Uslu, “Gelin, “Evet” diyelim, istikrarı sağlayalım emekçilerin yüzünü güldürelim. Koalisyon dönemlerinde ezilen işçi, üzülen memur, kaybeden Türkiye oluyordu. İstikrar dönemlerinde ise güçlü işçi, güçlü memur daha müreffeh bir Türkiye görüyoruz. Biz, koalisyon pazarlıklarıyla çalışanımızın cebi boşalmasın diyoruz. İstikrarla gelen büyümeden, çalışan kazansın, daha güçlü Türkiye’nin de önü açılsın diyoruz. “Bir Çiçekle Bahar Olmaz Ama.. Her Bahar Bir Çiçekle Başlar” diyen Erbakan hocamız gibi, sizler de bir Evet’le güçlü Türkiye yolculuğunu başlatabilirsiniz. Bir “Evet”, zalimin zulmünü durdurmak için sorumluluktur, bir “Evet”, mazlumun yanında saf tutmaktır, bir “Evet”, daha adaletli bir dünyanın öznesi olmaktır, bir “Evet”, ekmeğin büyümesine, emeğin değerlenmesine vesiledir. Gelin, “Evet”le Türkiye’nin baharını başlatalım” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, sistemin siyasi ve politik anlamda neler ifade ettiği ile ilgili bilgi verdi. Hükümet sistemi anayasa değişikliğinde iki maddenin ön plana çıktığını, birincisinin çift başlılığın giderilmesi, ikincisinin de vesayet kurumlarının tasfiye olacağını aktaran Köroğlu, “Bu iki konu üzerinden siyasi ve politik tartışmalar ve karşılıklı tezlerin savunması ağırlıklı olarak yürüyor. Çift başlılık nasıl oldu? Biraz hafızamızı yenileyelim. 2007 yılında parlamento geleneksel bir şekilde kendi içinde 11. cumhurbaşkanını belirlemek için toplandı. 376 krizi anayasa maddesi o parlamentoya cumhurbaşkanlığını seçtirmedi. Erken seçim oldu ve seçim sonunda cumhurbaşkanı yine parlamentonun içinden seçildi. 2007 yılında bir referandum oldu. Anayasa değişiklikleri yine halkın oyuna sunuldu. Yüzde 69 gibi bir anayasa paketi kabul edildi” dedi.  Köroğlu, yeni anayasa değişikliği sisteminin çift başlılığı ve vesayeti tamamıyla ortadan kaldıracağını sözlerine ekledi.

   

Türkiye’nin güçlü bir istikrar, kardeşlik ve kalkınma sürecine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Avrupa Birliği (AB) Bakan Yarımcısı Ali Şahin, “Siyasi ve ekonomik istikrarı kalıcı hale getirmek için bir sistem değişikliğine ihtiyaç var. Onun için 16 Nisan’da ‘evet’ diyerek Türkiye’de hem ekonomik hem de siyasi istikrarı kalıcı hale getirmemiz gerekiyor.” dedi.

Mehmet Şahin 1982 yılında yapılan anayasada 18 tane değişiklik yapıldığını mevcut anayasa sistemi değişikliğinin ise 19’uncu olduğunu söyledi. Ancak yeni anayasa değişikliğinin diğerlerinde bir farkı olduğunu aktaran Şahin, “Şuana kadar anayasa değişikliği zamanın içerisinde zamanın ihtiyaçlarını karşılamayan maddelerin bir nevi revizyonuydu. Ancak yeni değişikliğin ise ilk kez bir anayasa değişikliği meseleyi esastan alan bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. Bunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise bu anayasa değişikliğin ilk defa yönetim modelinin değiştirildiği bir anayasa, yani adına Türk tipi denilen cumhurbaşkanını hükümet etme modelinin merkezinde olduğu ve bundan sonra 21. yüzyılda devletimizin nasıl yöneteceğimizin adının belirlendiği bir anayasa olacaktır” diye konuştu.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kılıç ise cumhurbaşkanlığı sisteminin siyasi ve sosyolojik bir sorumluluk olarak karşımıza çıktığını, hem sistem anlamında hem de sosyolojik anlamda değişikliğin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Kılıç, “Bu artık dönülmez bir yol. Mevcut sistemin artık devam etmesi mümkün değil, milletimiz tercihte bulunacak” ifadelerini kullandı.

Valilik ve Belediye Ziyaret Edildi

Memur-Sen ve Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Dr. Mustafa Dağcı, Batman Valisi Ahmet Deniz, Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, S Belediye Başkanı Ceyhun Dilşad Taşkın, makamında ziyaret ederek istişarelerde bulundu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.