Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1995 yılında 8372 Boşnak’ın katledilmesiyle sonuçlanan Srebrenitsa soykırımımın 22. yıldönümü Boşnak kardeşlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Kurbanların yakınları ile ailelerinin derin acılarını paylaşıyor bu vahim insanlık suçunu bir kez daha lanetliyoruz. Avrupa´nın İkinci Dünya Savaşından sonra yaşadığı en büyük trajedi olan Srebrenitsa soykırımının 22. yıldönümünde, yine hüzün ve gözyaşı hâkim… Anneleri evlatsız, çocukları babasız bırakan bu soykırımın acısı, aradan geçen 22 yıla rağmen hiç bitmedi. Birleşmiş Milletler, Srebrenitsa’da zamanında almadığı önlemlerle binlerce insanın ölmesine neden olmuştur, aynı Birleşmiş Milletler bugün de yaşanan katliamlara yine susuyor, tarih bunun hesabını soracaktır.

Avrupa’nın gözleri önünde yaşanan bu katliamda, Birleşmiş Milletler’in Srebrenitsayı güvenli bölge olarak ilan etmesine rağmen yardım talep eden Boşnaklar korunmamıştır. Özellikle Avrupa’da, bu gibi alçakça işlenen cürümlerin artık geçmişte kaldığı düşünülürken, tüm dünya sadece olup bitenleri seyretmekle yetinmiştir. Bu yüzden, bu korkunç olayın her yıl yeniden hatırlanıp, hafızalarda canlı tutulması gerekmektedir. Srebrenitsa’da ki gibi toplu bir katliam, ne Avrupa’da ne de dünyanın herhangi başka bir yerinde bir daha tekrarlanmalıdır. Yaşama ve bedensel bütünlük hakkı, başka kültürlere ve dinlere saygı gibi konular, tartışma konusu olmamalı ve bu hususta herkes sorumluluğunu yerine getirmelidir.

SREBRENİTSA’DA NE OLDU?

Bosna Savaşı sırasında, BM’nin “güvenli bölge” ilan ettiği Srebrenitsa, Sırp komutan Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birliklerince işgal edildi. İşgalin ardından BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar’a teslim edildi. Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, Boşnak erkekleri ise ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda katletti. Katledilen Boşnakların bedenleri toplu mezarlara gömüldü. Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.