Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Memur-Sen Konfederasyonu ve Arnavutluk Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (BSPSH) ortak olarak düzenledikleri program, “Sendikacılıkta Türkiye ve Arnavutluk Tecrübesi” temasıyla Ankara’da başladı.

Genel Başkanımız Mürsel Turbay’ın katıldığı programda Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve BSPSH Genel Başkanı Gezim Kalaja ikili işbirliği protokolü imzaladı. İki oturumdan oluşan panellerle süren programda, İlk oturumda “Türkiye ve Arnavutluk’ta Sendikal Örgütlenme”, ikinci oturumda ise, “Günümüzde Sendikacılık Hareketlerinin Durumu ve Karşılaştığı Sorunlar” başlıklı konular işlendi.

“Memur-Sen olarak, güzel çalışmaların içerisinde güzel dostlarla birlikte nitelikli işlere imza atıyoruz” diyen Yalçın, “Özel kıymet verdiğimiz konfederasyonlardan birisi BSPSH’dir. Memur-Sen olarak 47 ülkeyle eğitim işbirliği protokolü imzalamış ve 47 ülkeye ziyaretlerde bulunmuş bir konfederasyonuz. Bunun gereğini yerine getiriyoruz. İstanbul’da düzenlediğimiz programla bir haftaya yakın nitelikli toplantıları birlikte noktalamıştık. O toplantılarda aldığımız kararlardan biri de eğitim işbirlikleri protokollerinin fiiliyata dökülmesinin önü açılmasıydı. Bu kararlı hızlıca yerine getirmek için çalışmalarımızı yürütüyoruz” diye konuştu.

“Biz burada bir aileyiz” diyen Kalaja, “Kararlı bir şekilde Memur-Sen’le birlikte hareket etmeyi sürdüreceğiz. Türkiye’deki tüm çalışanları desteklemek istiyoruz. İmkânlarımız dâhilinde desteklerimizi sürdüreceğiz. İstanbul’da imzaladığımız deklarasyonla, kendini bir şekilde hala bulamayan sendikaların kendi aralarında organizasyon yapmaları ve örgütlenmeleri gerekiyor. Bütün sendikalar arasında ayrımcılık olmaksızın çalışmaların yürütülmesi gerekiyor. Biz AB örgütlerine karşı değiliz, ama görüyoruz ki ortada bir ayrımcılık var, farklılık var. Bize yapılan bu ayrımcılık nedir, bunu tartışabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Kalaja, konuşmasında, İstanbul’da deklarasyona imza atan tüm sendikaları deklarasyon metnine bağlı kalmaları ve gereken çalışmaları yapmaları çağrısında bulundu.

Kalaja sözlerini şu şekilde sürdürdü: “15 Temmuz darbe girişiminden sonra hemen Türkiye’yi gezdim, burada hiçbir diktatörlüğe, baskıya şahitlik etmedim. Avrupa’nın bahsettiği kötü kelimeleri, cümleleri burada görmedim. Polonya eski Cumhurbaşkanı ve Solidarmosc Konfederasyonu’nun kurucu genel başkanı Lech Walesa’nın ‘Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı var ama Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne ihtiyacı yok’ sözünü hatırlayınız. Bunun doğru olduğunu görüyoruz. Referandum için ise hayırlı olsun diyorum. Memur-Sen, BSPSH ile işbirliği içerisinde sendikacılık faaliyetlerini ileriye taşıyacaktır.” 

İlk oturumda, “Türkiye ve Arnavutluk’ta Sendikal Örgütlenme” konusu işlenirken, BSPSH Genel Başkanı Gezim Kalaja, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları Günay, Hacı Bayram Tonbul, Arnavutluk Kamu Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Arjola Alika, Memur-Sen Dış İlişkiler Uzmanı Osman Timurtaş panelistliği üstlendi. İkinci oturum ise, “Günümüzde Sendikacılık Hareketlerinin Durumu ve Karşılaştığı Sorunlar” konusu işlendi. Bu oturumun panelistiliğini ise, Memur-Sen Dış İlişkiler Uzmanı Osman Timurtaş, BSPHS Genel Başkanı Gezim Kalaja, Memur-Sen Genel Başkan Vekili Metin Memiş, Prof. Dr. Mete Gündoğan, Doç. Dr. Erdinç Yazıcı üstlendi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.