Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkan Yardımcımız Medeni Sevinç, Akit TV’de Ankara Haber Müdürü Mehmet Özmen’in canlı yayın konuğu oldu.

Yerel yönetimlerde genel yetkili sendika olarak Bem-Bir-Sen’in Türkiye genelinde faaliyet gösterdiğini hatırlatan Genel Başkan Yardımcımız Medeni Sevinç, Türkiye’nin her bölgesinde olduğu gibi Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde belediye ile il özel idare çalışanları ve her iki kurumların yetkilileri ile birebir görüşüldüğünü, bu nedenle Bem-Bir-Sen’in sadece belli bölgelerde değil tüm bölgelerde etkili olduğunu söyledi.

KAYYUM ÖNCESİ VE SONRASI DOĞU’NUN DURUMU

Mehmet Özmen’in HDP’li belediyelere kayyum ataması yapılmadan önce ve yapıldıktan sonraki duruma ilişkin sorusu üzerine Genel Başkan Yardımcımız Medeni Sevinç şu cevabı verdi:

“HDP’li belediyelerin kahir ekseriyeti hizmetten çok siyasi/ideolojik hareket ediyorlardı. Bu, tüm Türkiye’nin malum olduğu bir bilgidir. Hizmet üretmek, millete hizmet götürmek çok yaptıkları bir şey değildi. İşi güç gösterisine dönüştürmek, güç elde etmek için kullanıyorlardı. Devletin belediyelere hizmet etmeleri için verdiği imkânları da maalesef çok acıdır ki halk üzerinde baskı aracı olarak kullanıyorlardı. Devlet tüm bu olayları biliyordu ve terörle ilişkileri ispatlandıktan sonra zamanı gelmişti, kayyum atamaları yapıldı. Kayyum atamalarının ise genelinde hizmet üretiliyor, halka hizmet edebilmek amacıyla yeni çalışmalar var. Kayyum atamalarının olduğu her il ve ilçelerimizde de bu anlamda bir hizmet yarışı başlamış durumda. Ben Vanlıyım. Van Büyükşehir Belediyesinde gayret üst seviyede şu an. İlçe belediyeleri ise birbirleriyle yarışmanın da ötesinde bir güç birliği oluşturmuş durumdalar ve el ele verip millete nasıl daha iyi hizmet edilebilirin hesabını yamaktalar. Genel anlamda halkta memnuniyet var. Çünkü hizmet görmeye başladılar. Ama maalesef 30 yıllık süreci bulunan ideolojik tesirin oluşturduğu ön yargılar da yok değil. 30 yıllık izi de bir günde silmek mümkün değildir.

Yakın bir tarihte eski Şırnak valimizi ziyaret ettim. Çok güzel bir söz söylemişti: ‘Siz caddeleri, yolları altınla döşeseniz başarılı olamazsınız. Gönüllere girmek lazım önce…’ Diyor ya ‘Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez…’ Yunus Emrelerimiz, Mevlânalarımız insanları barışa, kardeşliğe, hoşgörüye, sevgiye davet etmiyor muydu? Bence bu ülkede yapmamız gereken en önemli iş bu.

Ancak şöyle bir durum var. Kayyum olarak atanan kardeşlerimizin büyük bölümü Batı’dan. Yörede belediyeciliği ve bürokrasiyi bilen insanlar, toplumu tanıyan, o yörenin insanlarını bilen kişiler atanmış olsaydı daha başarılı olurlardı diye düşünüyorum.”

KAYYUMLARIN TERÖRE ETKİSİ

Genel Başkan Yardımcımız Sevinç, Akit TV Ankara Haber Müdürü Özmen’in “Kayyumlar atandıktan sonra teröre etkisi ne oldu?” sorusuna ise “Bu süreçte devlet otoritesinin belirli bir safhaya geldiğini, halkın ileri düzeyde eksiklerine rağmen kendini güvende hissettiğini; koruyan devlet, sahiplenen devlet rolünün öne çıktığını görüyoruz. Bu da atanan Kayyumların elini güçlendirdi. Eli güçlenen Kayyumlar halka daha rahat hizmet verebilmeye başladı.” cevabını verdi. Medeni Sevinç, “Yoksa eskisi gibi devam etseydi, belediyelerdeki kayyum atamaları da başarılı olamayacaktı.” diye konuştu.

FORMÜL

Kayyum atamaları sonrası eksiklerin tam anlamıyla sona ermediğini sebepleriyle açıklayan Genel Başkan Yardımcımız Sevinç, bölgede başarının yakalanması için formülü şu şekilde verdi:

“Kayyum sonrasının eksik yönleri de var tabii ki. Bir de 30-40 yıl işlenmiş, ötekileştirilme çalışmaları başarılı olmuş, insanlar bazı şeylere inandırılmış. Bunun için samimi bir şekilde yapılması gereken şey medeniyet değerlerimizle doğru orantılı olarak oluşturulacak bir eğitim sistemi ile bölgede mücadele etmektir. Irkçılık noktasında halk karşı konulmaz bir şekilde işlendiğinde ötekileştirilme başlamıştır. Devletimiz bölgede kardeşliği, birlikteliği, hoşgörüyü işlemesi lazım. Eğitim unsurunun, özellikle millî değerlerimizin bölgede bir şekilde yeniden yoğurulup, hani diyor ya şair ‘Doğrudan doğruya Kur’an’dan almalıyız ilhamı, asrın idrakine sunmalıyız İslam’ı…’ Bizim ortak değerimiz İslam’dır. Medeniyetimiz budur. Bizi biz yapan değerimiz de budur. Bölgedeki cami ve Kur’an kurslarındaki iyileştirmeler önemli gelişmelerdir. Toplumu kendisiyle, medeniyet değerleriyle barıştırabilirsek 2019’un da ötesinde barışa, kardeşliğe giden yolda çok güçlü adımlar atacağız.

Ben zaten belediyeciyim. Bem-Bir-Sen’in 13 yıldır Genel Merkez üyesiyim. 12 ayımızın belki de 8 ayı Türkiye genelinde seyahatte geçiyor. Sendikal faaliyetlerimizi il ayrımı yapmadan Türkiye genelinde yapıyoruz. Aynı zamanda Doğu kökenli bir insanım. Hâliyle özellikle Doğu’da insanımızla ve idarecilerimizle bir araya geldiğimizde bu konuları hep değerlendiriyoruz. Kayyumlar sonrası başarı var, hizmet üretiliyor, gönüllere de hitap ediliyor. Devletin en önemli hassasiyeti zaten budur. Peki, sonuç yeterli mi? Bazı yerlerde yeterli olmadı. Çünkü kurumsal yapıyı hâlen oluşturamayan illerimiz, ilçelerimiz var. Dokuyu netleştirerek, halk ile de entegrasyonu sağlayarak ilerlememiz lazım. Eskiden halk belediyeye gidemiyordu. Sorunlarını aktaramıyordu. Hatta git partiye denilerek sorunlar için gelen vatandaş yanlış yere yönlendiriliyor ve ortaya kötü sonuçlar çıkıyordu. Şimdi vatandaş serbestçe belediyeye gidebiliyor. Derdini anlatabiliyor. Ama oradaki bozulan dokuyu tamir etme noktasında çok ciddi şeyler yapılması lazım.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.