Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcımız Levent Uslu, Makedonya’da düzenlenen “İş Yerinde Şiddet: Sendikaların Bu Sorunun Çözümünde Rolü” konulu bölgesel seminerde konuştu.

Makedonya’da düzenlenen, “İş Yerinde Şiddet: Sendikaların Bu Sorunun Çözümünde Rolü” konulu seminerde konuşan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, “Biz emekçiler, kapitalistlerin bize biçtiği rolü kabul etmiyoruz. Egemenlerin oluşturduğu dekorla uğraşmak istemiyoruz. Biz, hepimizin ortak iradesini yansıtacak bir sistemi, adil olan bir sistemi kurmak istiyoruz. Dayanışmayla, adaletle ve insanlıkla bunu başaracağız, ben böyle bir iradeyi bu salonda görüyorum” dedi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu beraberindeki Memur-Sen heyetiyle birlikte, Makedonya Bağımsız Sendikalar Birliği (UNASM) tarafından organize edilen, “İş Yerinde Şiddet: Sendikaların Bu Sorunun Çözümünde Rolü” konulu bölgesel seminere katıldı. Avrupa Komisyonu ve EZA (The European Centre for Workers’ Qusteions) tarafından finanse edilen bölgesel seminere, Makedonya, Türkiye, Arnavutluk, Kosova, Karadağ ve Sırbistan’dan birçok konfederasyon temsilcisi katıldı. Temsilciler, seminer konusu ile ilgili deneyimlerini paylaşarak bu sorunlara yönelik sendikaların rolüne vurgu yaptı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan UNASM Genel Başkanı Slobodan Antovski, 1990’lardan bu yana Makedonya’da çalışma hayatındaki sorunları dile getirdi. Siyasetin yanlış politikalarını ve birçok sendikanın siyasetle yakın ilişkilerini eleştiren Antovski, çalışma hayatına ilişkin kanunların ve düzenlemelerin var olduğunu ancak uygulamada sorun olduğunu ifade etti.Uslu: Çalışma Hayatındaki Sorunlar Yapısal Düzeyde Değerlendirilmeli

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ise konuşmasında, çalışma hayatına ilişkin sorunların geçmişten günümüze yapısal düzeyde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Uslu, bugün uygulanan iktisadi politikaların, emeği maliyet olarak gördüğünü belirterek, “Yani emek, emekçi, çalışanlar modern zamanlarla maliyet üzerinden nesneleştiriliyor. Bu anlayış bile başlı başına mobbing değil midir? Son zamanlarda, özellikle ‘cinsiyet ayrımcılığının giderilmesi’ söylemlerinin, bütün örgütler tarafından dile getirildiğine şahit oluyoruz. Bence bu söylem, asıl meselenin üzerini örtmektedir” şeklinde konuştu.

“Bizler bu ve benzeri toplantılarla, dayanışma çerçevesinde bu anlayışı değiştirebiliriz” diyen Uslu, hakim paradigmanın yanlışlığını korkmadan, çekinmeden dile getirerek adil bir dünya için adım atılabileceğini belirtti. Uslu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnsan onuruna yaraşır işi oluşturacak irade bizde. Sermayenin oluşturduğu paradigmayla hareket eden ve bir lobi gibi çalışan örgütleri de bu şekilde ifşa edebiliriz ancak. Bize dayatılan şiddeti, çalışanlara karşı uygulanan mobbingi bitirecek irade bizde. Yeter ki, sistemin üflediği sahte refaha kanmadan mücadele alanımızı genişletelim. Yeter ki, kadın erkek demeden, sahnede gösterilmek istenene değil emeğimizle yoğurduğumuz insanlığımıza sahip çıkalım. Bunun yolu belli. Biz emekçiler oyun oynamıyoruz ve kapitalistlerin bize biçtiği rolü kabul etmiyoruz. Egemenlerin oluşturduğu dekorla uğraşmak istemiyoruz. Biz, hepimizin ortak iradesini yansıtacak hakkımız olan sistemi, adil sistemi kurmak istiyoruz. Dayanışmayla, adaletle ve insanlıkla bunu başaracağız! Ben böyle bir iradeyi, bu dayanışmayı bu salonda görüyorum.” Konuyla ilgi Arnavutluk’taki sorunları aktaran BSPSH Genel Başkan Yardımcısı Sami Kariqi, mevcut küresel düzenin sendikaların aleyhinde çalıştıklarını, bu nedenle sendikaların sorunları çözmek için yeterli mekanizmalara ve güce sahip olmadığını dile getirdi.

Konuşmacılardan Sendikalara Öneri

Diğer konuşmacılar da konuyla ilgili sorunları ve önerileri dile getirerek, ilgili ülkelerde gerekli hukuki düzenlemelerin var olduğunu, fakat uygulamada sorun bulunduğunu deklare ettiler.

Bunun iki temel nedeni olduğunu dile getiren konuşmacılar, “Birinci neden siyasetin ve işverenlerin işbirliği içerisinde olup çalışanlara aleyhinde olmaları. İkinci nedeni ise başta iş yeri sendika temsilcileri olmak üzere, şiddete ve mobbinge karşı çalışanları korumakta için yetkili olanlar bunları tespit etmek ve çözüm üretmek için gerekli eğitime sahip değiller” değerlendirmesinde bulundular. Konuşmacılar, sendikaların çalışanların haklarını korumanın dışında, çalışanların şikâyetlerin, dile getirmeleri, şiddete maruz kalan çalışanların kendisinde, ailesinde ve toplumdaki olumsuz sonuçlarını ve bu fenomenle nasıl baş edilmesi gerektiğine dair çeşitli eğitim seminerlerinin düzenlemelerinin çok önemli ve gerekli olduğunu vurguladılar. Memur-Sen, EZA Genel Sekreteri, UNASM, BSPSH, BSPK, CATUS, SSCG ve NEZAVISNOT Konfederasyonları ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.