Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

KAZAKİSTAN AHMET YESEVİ ÜNİVERSİTESİ İLE İKİLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcıları Gürkan Alper ve Recayi Karslı, Hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi’nin davetlisi olarak Kazakistan’a gitti.

Hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Dekan Prof. Dr. Mehmet Toplu, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Eren ile ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmelerin ardından Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ikili işbirliği protokolleri imzaladı.

Yapılan görüşmeler de üyelerimiz ve yakınlarının akademik hayatına (lisans ve yüksek lisans) katı sağlamak adına neler yapılabileceği istişare edildi. Bu görüşmeler neticesinde Hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi’nin uzaktan eğitim alanındaki yetkinliğinden istifade etmek için alanların belirlenmesi için çalışma yapılmasına karar verildi.

Protokol kapsamında akademik alanda karşılıklı işbirliği, bu çerçevede ortak projeler oluşturulması, sempozyumlar düzenlenmesi, öğrenci desteği sağlanması ve akademik ve sosyal faaliyetler içeriyor. Sempozyuma katılan tebliğ sunan akademisyenler ile seminer için katılan akademisyenlere ödül verildi. Ayrıca Üniversite öğrenciler arasında yapılan yarışmada dereceye giren öğrenciler ödüller verildi.

Genel Başkan Mürsel Turbay  “ULUSLARARASI SOSYAL BİLİMLER KONGRESİ: TÜRKİSTAN FORUMU III “Küreselleşme Sürecinde Türk Dünyasının Geleceği, Fırsatlar ve Tehditler” konulu kongreye katılarak açılış konuşması yaptı. Ayrıca kongrede Oturum Başkanı olarak sendikamız Eğitim Danışmanı Prof. Dr. Aytaç Eker yer aldı ve toplantıda konuşma gerçekleştirdi.

 

AVRASYA ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ZİYARET EDİLDİ

Bem-Bir-Sen Heyeti, Hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi’nin Almatı’da bulunan Avrasya Araştırma Enstitüsü’nü ziyaret etti.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, Enstitü’nün Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin misyonu ve vizyonu çerçevesinde faaliyette bulunduğunu, bu doğrultuda Türkiye-Kazakistan ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamayı ve Türk dili konuşan devlet ile topluluklarla ilgili bilimsel araştırmaları yaparak, bu alandaki çeşitli projelere destek verilmeye devam edildiğini dile getirdi. Yardımcı Araştırmacı Cengizhan Canaltay Avrasya Araştırma Enstitüsü faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi.

Genel Başkan Mürsel Turbay sendikalarının kuruluşu, üyeleri, amacı ve faaliyetleri hakkında çeşitli bilgiler verdi. Bunlar arasında Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu’nu da kurduklarını ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinden birçok üyelerinin olduğunu belirtti. Sendika faaliyetleri dışında sosyal konulara önem verdiklerini belirten Turbay, bu konuda türlü yayınlarının olduğunu, çeşitli üniversite ve düşünce kuruluşları ile de birlikte çalıştıklarını ifade etti.

Ortak etkinlikler konusunda her iki ülkeden öğrencileri birbirlerinin kültürlerini daha iyi tanımaları açısından yaz okulu organize edilebileceğine dikkat çeken Genel Başkan Mürsel Turbay, Kazakistan’da belediye çalışanları ile fikir ve tecrübe paylaşımı; sendikalarla ilgili olarak Avrasya Araştırma Enstitüsü ile birlikte ortak bir bilimsel çalışma Kazakistan’ı ve Orta Asya’yı daha iyi tanımak için enstitünün strateji üretme imkânlarından yararlanılabileceğini ve bölgedeki çalışma hayatı sendikaların yapısı hakkında bilgi paylaşımı ile işbirliği yapılabileceğini söyledi.

Hoca Ahmet Yesevi Türk Kazak Üniversitesi’nin Almatı’da bulunan Avrasya Araştırma Enstitüsü ile Bem-Bir-Sen ikili işbirliği protokolünü Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek imzaladı. Düzenlenen törene Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcıları Gürkan Alper ve Recayi Karslı, Bem-Bir-Sen Eğitim Danışmanı Prof. Dr. Aytaç Eker, Avrasya Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nevzat Şimşek, Yardımcıları Doç. Dr. Hayal Ayça Şimşek ve Dr. Aidarbek Amirbek katıldı.

BEM-BİR-SEN HEYETİ “AVRUPA’DAKİ AŞIRI SAĞ OLUŞUMLARI ANLAMAK” KONULU SEMİNERE KATILDI

Bem-Bir-Sen Heyeti Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi Avrasya Araştırma Enstitüsü Siyaset, Dış Politika ve Güvenlik Araştırmaları Grubu tarafından düzenlenen “Avrupa’daki Aşırı Sağ Oluşumları Anlamak” konulu seminere katıldı.

Düzenlenen programda Avrupa’da artan aşırı sağ politikaların gelişimi, seçimlerdeki başarıları tarihsel gelişimi hakkında bilgiler sunuldu. Seminerde Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Doç. Dr. Bünyamin Bezci sunum gerçekleştirdi. Seminere katılan Türk ve Kazak araştırmacılar soru ve önerileriyle Avrupa’da son dönemde yaşanan siyasi ortamın çıkmazları üzerinde fikir alış verişinde bulundu.

Genel Başkan Mürsel Turbay seminerde yaptığı konuşmada, özellikle sendikacılık alanında Türkiye’ye Avrupa tarafından uygulanan olumsuz algı operasyonları hakkında bilgi verdi. Açıklamasında uluslararası sendikal oluşumların Türkiye aleyhine yaptığı somut çalışmaları örnekler vererek açıkladı.

KAZAKİSTAN YABANCI DİLLER VE MESLEKİ KARİYER ÜNİVERSİTESİ ZİYARET EDİLDİ

Bem-Bir-Sen Heyeti Kazakistan’da gerçekleştirdiği temaslar kapsamında Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Sabri Hizmetli ile bir araya gelen Bem-Bir-Sen Heyeti, istişarelerde bulundu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.