Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

 

İtfaiye Haftası kutlamaları kapsamında Genel Başkanımız Mürsel Turbay İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının düzenlediği etkinliklere katıldı. İstanbul İtfaiyesi’nin 303’üncü yıl dönümünde tulumbacılar Sultanahmet’te tatbikat yaptı. İstanbul İtfaiyesi’nin kuruluşunun 303’üncü yıl dönümü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatbikatta, bugünün modern yangın söndürme aracı robot tulumba da görev yaptı. Her gün binlerce turistin ziyaret ettiği mekanlardan biri olan Sultanahmet Meydanı’na düzenlenen etkinlikte 1714 yılında görev yapan tulumbacılar o günün imkanlarıyla yangın söndürme tatbikatı yaptı. Mehteran takımın gösterisi ile başlayan programa, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, çok sayıda itfaiye ekibi ve vatandaşlar katıldı.Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatbikatta, tulumbacılar kendilerine özgü naralar eşliğinde yangın söndürdü. Önce alana kurulan maket konaktan dumanlar yükseldi. Ardından tulumbacılar yangına müdahale etti. Söndürülen yangının ardından ferman okundu ve tulumbacılar dua etti. Daha sonra bugünün endüstriyel yangınlarında
kullanılan tulumba robot, yangın söndürme tatbikatına katıldı. Etkinlikte itfaiyenin dünü ve bugünü bir araya getirildi. Tatbikatı ilgiyle izleyen vatandaşlar gösteriyi cep telefonlarıyla kaydetti.

ALIN TERİNİ ATEŞE AKITAN KAHRAMAN İTFAİYECİLERİMİZİ KUTLARIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi tarafından düzenlenen geleneksel itfaiye yemeğine katılan Genel Başkanımız Mürsel Turbay bir konuşma yaptı. Turbay konuşmasında, “303 yıldan bu tarafa yangına karşı canını siper eden bir teşkilatın mensupları olarak itfaiye haftanızı kutluyorum. Elbette her kazanç bir alın terinin eseridir ve helaldir. Lakin itfaiye çalışanı olarak görev yapan kardeşlerimizin kazancı, yalnızca ellerinin emeği değil aynı zamanda canlarının da emeğidir. O nedenle yüksek fedakarlık gerektiren ve işlerini canı pahasına yapan kardeşlerimizin emeklerinin daha bir değerli ve bereketli olduğuna inanıyorum. Günümüzde itfaiye teşkilatlarımızın işi yalnızca yangınla mücadele de değildir. Trafik kazalarından tutun da çeşitli afetlere, depremlere, arama kurtarma çalışmalarına varıncaya kadar geniş bir alanda milletimize hizmet vermektedir. Sadece insanı değil, bir ağacın dalında mahsur kalmış bir kediyi kurtarmak da itfaiyeci kardeşlerimize düşmektedir, bir çukura saplanıp kalmış bir hayvanı kurtarmak da. Hal böyle olunca; ister istemez emeğin ve alın terinin de bir ölçeklendirmesi oluyor. Bu bağlamda İtfaiye çalışanı kardeşlerimizin aldıkları her kuruş, analarının ak sütü gibi temizdir, helaldir.” ifadelerini kullandı.

 

İTFAİYE ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK

Konuşmasında, 2018-2019 yılı toplu sözleşme müzakerelerinden de bahseden Turbay, “Aldığınız ücretin yaptığınız fedakarlıklar karşısında yeterli olmadığını biliyoruz. Sendika olarak bu konuda toplu sözleşme müzakerelerinde elimizden gelen gayreti göstererek, kazanımlarınızı artırma noktasında önemli işler yaptık. İtfaiye teşkilatlarında çalışan personelimizin yan ödeme zamlarında, mevcut duruma göre %50 oranında artış sağladık. Öğle yemeği dışındaki yemek saatlerini de kapsayacak şekilde kesintisiz olarak görevlerine devam eden çalışanlarımıza, öğle yemeği dışında iki öğüne kadar ücretsiz yemek kazanımı elde ettik. İtfaiye Müdür Yardımcısı ve İtfaiye Başçavuşu kadrolarında bulunanların da özel hizmet tazminatlarının beş puan artırımlı olarak ödenmesinin, Toplu Sözleşme hükmünün kapsamına dahil edilmesini sağladık. Bu yeni kazanımların yanında geçtiğimiz toplu sözleşme müzakerelerinde elde ettiğimiz kazanımları bu dönemde de muhafaza etmeyi başardık. Bütün bu kazanımları verdiğiniz emek karşılığında elbette yeterli görmüyoruz. Lakin ülkemiz ekonomisinin mevcut durumu göz önüne alındığında önemli kazanımlar elde ettiğimizi söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

EVİNİZDE SİZİ BEKLEYEN BİR AİLENİZ OLDUĞUNU UNUTMAYIN

İtfaiye çalışanlarının canı pahasına iş yaptığına işaret eden Turbay, itfaiye çalışanlarına can güvenliğini korumaları tavsiyesinde bulunarak şunları söyledi: “İşinizi yaparken can güvenliğinizle ilgili bütün tedbirleri almanızı önemle tavsiye ediyorum. Malum yaptığınız iş çok tehlikeli ve hayati riskler barındıran ağır bir iş. Unutmayın ki; işe gitmek için çıktığınız andan itibaren evinizde sizi endişeyle bekleyen eşiniz ve çocuklarınız var. Onları da düşünerek işinizle ilgili profesyonel eğitiminizin gerektirdiği kurallara uymalısınız. Bu vesileyle görevi başında hayatını kaybetmiş bütün itfaiyeci kardeşlerimize Allah’tan rahmet, gazi ve malullere de sağlıklı uzun ömür diliyorum. Tekraren İtfaiye haftanızı kutluyor, saygılar sunuyorum.”

YILIN İTFAİYECİLERİNE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
İstanbul İtfaiyesi tarafından düzenlenen kutlama etkinlikleri, yılın itfaiyecilerine ödül takdimiyle son buldu. Genel Başkanımız Mürsel Turbay, ödüle layık görülen itfaiye çalışanlarına da ödüllerini takdim etti.

 

 

 

   

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.