Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Genel Başkanımız Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcılarımız Medeni Sevinç ve Gürkan Alper Başbakanlık tarafından düzenlenen iftar programına katıldılar.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde işçi, işveren ve memur sendikalarının temsilcilerine verdiği iftarda yaptığı konuşmada, çalışma hayatının vazgeçilmezi olan işveren, işçi ve memur, bütün paydaşları bir arada görmekten, aynı iftar sofrasında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Ramazanın ülkeye, millete, İslam âlemine ve insanlığa hayır ve bereket getirmesini dileyen Yıldırım, “Ümit ediyoruz ki bu ramazan uyanışa, coğrafyamızda yaşanan acıların son bulmasına vesile olur, bütün insanlığa huzur, barış ve kardeşlik getirir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde başlattığı istihdam seferberliğine sahip çıkıldığını gördüklerini aktaran Yıldırım, hem özel sektör hem de kamuda 1 milyon 200 binin üzerinde istihdam sağlandığını ve böylece işsizlikteki trendin aşağıya döndüğünü aktardı. Başbakan Yıldırım, 15 yıl içerisinde çalışma hayatına yönelik çok sayıda düzenleme yapıldığını anımsatarak, sendikalara faaliyetlerini serbestçe kendi tüzükleriyle belirleme hakkı getirdiklerini, sendikaların mali denetimlerinin bağımsız denetim organı olan yeminli mali müşavirliklerin yapmasına imkân sağladıklarını, yöneticilere kişisel sorumluluk getirerek sendika tüzel kişiliğini koruma altına aldıklarını anımsattı.

Kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı verilmesinin de bu dönemde gerçekleştiğini dile getiren Yıldırım, anlaşmazlık halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararlarını bağlayıcı hale getirerek çalışanların lehine düzenlemeyi yaptıklarını ifade etti.  Darbe döneminin ürünü olan 2821 sayılı Sendikalar ile 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunlarını yürürlükten kaldırdıklarını, yerine daha kısa, anlaşılır 6356 Sayılı Sendikalar Toplu İş Sözleşme Kanunu’nu yürürlüğe koyduklarını bildiren Yıldırım, İş Kanunu’nda yaptıkları değişiklikleri anımsattı.

Düzenlemeyle 15 yaşını dolduranların sendikalı olabilmesini sağladıklarını, iş kolu barajını da yeniden düzenleyerek yüzde 10’lardan yüzde 1’lere indirdiklerini hatırlatan Yıldırım, grev ve lokavt yasaklarının alanlarını da daralttıklarını söyledi. Bu yılın verilerine bakıldığında sendikalaşma oranının henüz istenilen seviyeye gelmediğinin görüldüğünü dile getiren Yıldırım, özel sektörde daha düşük, kamuda daha yüksek bir sendikalaşma olduğunu bildirdi.

Özel sektörde yüzde 13 civarında, kamu sektöründe de bu oranın 2,5 milyon civarına ulaşıldığına vurgu yapan Yıldırım, “Oransal olarak baktığımızda yüzde 72’yi ifade etmektedir. Hükümet olarak sendikalılaşma oranının artmasından yanayız. Sendikalılaşma oranının yükselmesi için desteklerimiz devam edecek.” diye konuştu. Sendikaların dünyanın çalışanlar bakımından en güçlü teşkilatları olduğunu vurgulayan Yıldırım, sendikaların alın teri gibi kutsal bir değerden güç aldığını dile getirdi. Yıldırım, “Onun için verdiğiniz mücadele bütün mücadelelerin üzerinde en kutsal mücadeledir.” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.