Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

FİLİSTİN MADEN ÇALIŞANLARI SENDİKASI İLE İKİLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Filistin Maden Çalışanları Sendikası (Petro-Maden) Heyeti, Bem-Bir-Sen ve Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu (ICLM) Genel Başkanı Mürsel Turbay’ı ziyaret etti.

Bem-Bir-Sen ve ICLM (Uluslararası Emek Hareketi) Genel Başkanı Mürsel Turbay, Filistin Metal Maden Sendikası Genel Başkanı Muhammed Musa Jadallah ile ikili işbirliği anlaşması imzaladı. Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcıları Gürkan Alper ve Recayi Karslı’nın da hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Genel Başkan Mürsel Turbay, hedeflerinin Müslümanların, mazlumların daha güçlü bir şekilde dünyada söz sahibi olmalı olduğunu belirtti.

“İSRAİL ZULMÜ HER ALANDA YAŞANIYOR”
Ziyarette konuşan Petro-Maden Sendikası Genel Başkanı Muhammed Jadallah, Filistin’de hayatın her alanında İsrail zulmünün yaşandığına dikkat çekerek, “Sendika çalışmalarımız konusunda da İsrail’in engellemeleriyle karşılaşıyoruz. Hiçbir sendikal toplantımıza izin verilmiyor. Bütün toplantılarımızı Ürdün ve diğer ülkelerde yapmak zorunda kalıyoruz. Bu ve bunun gibi bütün zorbalıklar yakında Filistin halkının direnişi sayesinde ortadan kalkacaktır. Kudüs katil İsrail’in değil, Müslümanlarındır.

TÜRKİYE EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ
Filistin toplumu olarak Türkiye’yi her zaman yanlarında gördüklerini vurgulayan Jadallah, şöyle devam etti: “ En zor zamanlarımızda yanımızda hep Türkiyeli kardeşlerimizi bulduk. Onların maddi ve manevi destekleriyle işgalci İsrail devletine karşı onurlu bir mücadele yürütüyoruz. Türkiye Kudüs konusunda son derece hassas davranıyor ve diğer Müslüman ülkelere de örneklik teşkil ediyor. Türkiye’nin desteği siyasi ve ekonomik anlamda Filistin halkına güç katıyor.”

AB SENDİKAL HAREKETLERİNE MAHKÛM OLMAK İSTEMİYORUZ
AB ülkelerinde kurulan uluslararası konfederasyonların ideolojik ve ırkçı yaklaşımlar içinde hareket ettiğine de dikkat çeken Jadallah, “ITUC ve benzeri uluslararası emek kuruluşlarının ayrımcı ve antidemokratik tutumlarından ciddi rahatsızlık duyuyoruz. Yönetimde bulunan çok dar bir kadroyla çeşitli kararlar alınıyor ve bu kararlar genellikle Müslüman ülkelerin aleyhine oluyor. Ortadoğu’da kurdukları ofisleri adeta birer casusluk örgütü gibi çalışıyor. Müslüman ülkeler olarak bu tip oluşumlara alternatifler üretmek durumundayız. Bu noktada ICLM’in çok önemli bir misyon taşıdığına inanıyorum. STK adı altında Müslümanlara karşı ayrımcılık uygulayan ve adeta bir Hristiyan birliği görünümündeki bu kuruluşların zararlı etkileriyle mücadelede önemli bir vazife görecektir. Bu nedenle ICLM’e üye olmaktan son derece memnunuz.

TÜRKİYE’NİN SENDİKAL BİRİKİMİNDEN FAYDALANMAK İSTİYORUZ
Kendi etkili alanlarında olan Afrika Birliği ülkelerindeki sendikaları da ICLM’e dahil etmek için çaba harcayacaklarına da vurgu yapan Jadallah, şunları söyledi: “Türkiye’nin sendikal tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Siyasi anlamda etkisini hızla artıran Türkiye’nin, sendikal mücadelede de ciddi atılımlar yaptığını görüyoruz. Bu anlamda ICLM çatısı altında yer almak bize güç ve tecrübe katacaktır.

TURBAY: “DÜNYADA SÖZ SAHİBİ OLACAK BİR NOKTAYA GELMELİYİZ”
Bem-Bir-Sen ve ICLM Genel Başkan Mürsel Turbay, hedeflerinin Müslümanların, mazlumların daha güçlü bir şekilde dünyada söz sahibi olmalı olduğunu belirtti. STK’ların dünya genelinde hükümetlerin önünde geldiğine dikkat çeken Turbay, “Batı sendikalar anlamında, STK oluşumlarında her zaman önde yer almış ve söz sahibi olmuştur. Bunu yaparken tamamıyla kendilerine hizmet eden yapılar oluşturmuşlardır. Müslümanların, mazlumların söz sahibi olmalarına engel olmuşlardır. Biz buna karşı Uluslararası Emek Hareketini kurarak tüm çalışanları, Müslümanları, mazlumları ve diğer kesimleri birbirinden ayırmadan faaliyeti amaçladık. Hiçbir zaman ırkçı ve dinsel anlamda ayrımcılık düşünmüyoruz. Temelinde Müslümanların kurduğu bir STK olarak dünyada söz sahibi olmak istiyoruz. Bir olalım, beraber olalım daha güçlü, daha fazla hak elde eden bir yapı olalım. Bizim yapımıza sadece İsrail katılamaz. Çünkü Filistin’de, Kudüs’te yapılan zulümlere, baskılara ve insanlık dışı eylemlere ses çıkartmayan sendikalar, STK’lar bize üye olamaz” dedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.