Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BEM-BİR-SEN ÖZEL ÖDÜLLERİ 15 TEMMUZ KAHRAMANLARINA, GAZİLERİNE ve ŞEHİDLERİNE GİTTİ…

7 DALDA 107 GAZETECİ ÖDÜL ALDI…

BEM-BİR-SEN Genel Merkezi tarafından düzenlenen geleneksel İbrahim Keresteci Basın Ödüllerini 7’incisi düzenlenirken, Bem-Bir-Sen’in 23. Kuruluş yıldönümü de kutlandı. 10 Şubat 2010’da vefat eden Bem-Bir-Sen’in merhum Genel Sekreteri İbrahim Keresteci adına verilen basın ödülleri törenini ana temasını 15 Temmuz hain darbe girişimi oluşturdu.

Ankara’da düzenlenen geceye Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Genel Başkan Yardımcıları Medeni Sevinç, Gürkan Alper ve Recayi Karslı ev sahipliği yaparken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy başta olmak üzere birçok milletvekili, STK Temsilcileri, Televizyon, gazete, haber ajansı, radyo ve internet portallarının Ankara Temsilcileri, Haber Müdürleri, Muhabir ve Kameramanlar iştirak etti.

Törenin açılış konuşmasını yapan Bem-Bir-Sen Genel Başkan Mürsel Turbay, “Çoğulcu ve katılımcı demokrasinin temel unsurlarından olan basınımızın yeri, demokrasinin gelişmesi, yerleşmesi ve devamında çok önemlidir ve o derecede büyüktür. Gücünü halktan alan objektif bir anlayışla haber yapmak, toplumu doğru bilgilendirme, ede ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna tarafsız anlatma adına bireylerin bilgi sahibi olmaları noktasında önemli bir misyonu üstlenen basın mensuplarımız, gece gündüz, yaz kış demeden çok zor şartla altında çalışmaktadır” diye konuştu.

15 Temmuz gecesi yaşanan FETÖ darbe girişiminde basının önemli bir misyon üstlendiğini dile getiren Turbay, “15 Temmuz’da ülkemiz tarihine geçecek en karanlık günlerden birine daha tanık olduğumuz o kapkara gecede, halkımızın birlik ve beraberlik içinde tepkisini kamuoyuna en iyi şekilde aktaran, darbeye karşı açık milli iradenin gücünü en iyi şekilde yansıtarak örnek bir tavır ortaya koyan, dayanışmanın enerjisini topluma yansıtan siz değerli haber kameramanlarımıza, foto muhabirlerimize ve muhabirlerimize sendikam adına bir kez daha sonsuz şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Bem-Bir-Sen özel ödüllerinin dağıtımıyla başlanan gecede, ilk olarak 15 Temmuz gecesi canlarını ortaya koyarak gazi olan hastanede tedavi gören Kahramankazanlı Gazi Derya Ovacıklı ile evde tedavi gören Kahramankazanlı Gazi Mustafa Zorova’ya ödüllerini, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Genel Başkan Yardımcıları Medeni Sevinç, Gürkan Alper ve Recayi Karslı takdim etti. FETÖ darbe girişimi sırasında 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, TBMM’yi ve devlet kurumlarını bombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehid ve 92 gazi adına Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk Bem-Bir-Sen özel ödülünü aldı.

Gecede konuşan Belediye Başkan Ertürk, böylesine anlamlı bir ödülü almaktan dolayı gurur duyduğunu söyledi. Ertürk, şunları kaydetti: “Kahramankazanlılar çıplak elle, yüreğindeki imanla tüm dünyaya nasıl dimdik durulacağını gösterdi. Milletimizin basireti ve feraseti sayesinde 15 Temmuz’u atlattık. Kahramankazanlılar, darbe girişiminin yaşandığı gece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir rol üstlenmiştir. Üstlendikleri bu rol, Türkiye Cumhuriyeti’nin darbeci hainler tarafından ele geçirilmesini, demokrasimizin geri dönülemeyecek şekilde yara almasını, ezanlarımızın susturulmasının engellenmesinde oldukça önemlidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon ekranlarında halkı meydanlara inmeye çağırmasının ardından, vakit kaybetmeden ilçemizdeki insanlarla birlikte Kazan Meydanı’nda buluşmaya başladık. Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza, liderimize, demokrasimize ve Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsında tüm demokratik kazanımlarımıza sahip çıkmak için 4’ncü Ana Jet Üssü’ne yöneldik. Burada 9 kardeşimiz şehit düşerken, 92 kardeşimiz ise gazi oldu.101 yıl önce Çanakkale’de nasıl bir destan yazıldıysa, Kahramankazanlılar ve milletimiz 101 yıl sonra yine sahneye çıkarak aynı destanı yazmıştır. Bu ödül törenini yapabiliyorsak bu 247 şehidimiz ve 2195 gazimizin yüzü suyu hürmetinedir. Allah onlarda razı olsun.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bem-Bir-Sen Özel Ödülünü 15 Temmuz gecesi yapmış olduğu selaa çağrılarında dolayı alırken, ödülü yurtdışında olması nedeniyle Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’na teslim edildi. TÜRK-SAT Genel Müdürü Cenk Şen ise kurumunu savunarak hayatını şehid olarak ödeyen memurlar adına aldı. Genel Müdürü Cenk Şen yaptığı konuşmada, “TÜRKSAT olarak üzerimize düşen görevi yapmaktan öteye gitmedik. Asıl teşekkür etmemiz gerekenler panoda ismi yazılı şehidlerimiz, gazilerimizdir” dedi. Bem-Bir-Sen Özel Ödülleri kapsamında En iyi Kuşak Dizisi ödülü, Sevda Kuşun Kanadında’ya gitti. Ödülü dizinin Yönetmeni Mesut Uçakan adına bir başkan yönetmen Mustafa Uğur aldı.

15 Temmuz Gecesi yayınları ile sorumlu gazetecilik örneği gösteren ve Ülke TV‘de yayımlanan Sıradışı Programı ekibi adına Program Yapımcısı ve Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler de Bem-Bir-Sen Özel Ödülü aldı. Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, İstanbul’da yaşanan hava muhalefeti nedeniyle geceye katılamayan Turgay Güler’e ödülünü teslim etti. Törende televizyon, gazete, haber ajansı radyolar ve internet portallarından oluşan 27 kuruma, “çalışma hayatının, kamu sendikacılığının ve sivil toplum örgütlerinin gelişimine sağladıkları katkı” dolayısıyla ödül verildi. 15 Temmuz hain darbe girişimini yapmış oldukları yayınlarlar kamuoyunun ulaştıran, sıcak bölgelerden anında haber geçen ve canını hiçe sayan foto-muhabirleri, TV Muhabirleri ve kameramanlarından oluşan 72 isme Bem-Bir-Sen İbrahim Keresteci ödülü takdim edildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.