Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu yıl; Peygamber Efendimiz Muhammed (S.A.V)’in Mekke’den Medine’ye hicret edişinin 1435. yıl dönümünü. Miladi takvimde 622 yılına tekabül eden Hicri takvimin başlangıcı; Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v) ve ashabının, Mekkeli müşriklerin zulmünden kurtulmak için Allah’ın vahiyle izin vermesi üzerine Medine’ye hicret ettiği tarih olarak kabul edilmektedir ve bu tarih her yıl Müslümanlarca Hicri yılbaşı olarak kutlanmaktadır.

İslam tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri sayılan Hicret; dinimiz İslam’ın bütün insanlığın kurtuluşu için umut olmuştur.

Hicret sonrası diğer toplumlar da İslam’la tanışma imkanı yakalamış ve birçok toplumlar da Müslümanlıkla şereflenmiştir. Medine’de oluşturulan örnek toplum modeli tacirler ve seyyahlar vasıtasıyla diğer toplumların yaşam biçimlerini de etkileyen bir hüviyet kazanmıştır. Mekke’nin fethinden sonra Peygamberimiz Yesrib’de farklı kavimlerle görüşerek toplumsal bir sözleşme gerçekleştirmiş, böylece barış ve huzur içerisinde bir arada yaşanan yeni bir şehir olarak Yesrip, Medine’ye dönüşmüş ve İslam Medeniyetinin nüvesi teşkil etmiştir. Bu nüveden bütün insanlığı aydınlatan bir medeniyet doğmuştur. İşte İslâm kültür ve medeniyeti açısından bir dönüm noktası olması sebebiyle hicretin gerçekleştiği tarih, Hz. Ömer’in halifeliği döneminde Hz. Ali’nin teklifiyle, hicrî takvimin başlangıcı kabul edilmiştir.

Bem-Bir-Sen ailesi olarak tüm İslam aleminin Hicri yılbaşını kutlar, yeni yılın başta İslam milletleri olmak üzere tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederiz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.