Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

GENEL BAŞKANIMIZ TURBAY NEHAWU 11. KONGRESİ’NİN ONUR KONUĞU OLDU

Genel Başkanımız Mürsel Turbay, Güney Afrika Cumhuriyetinin 270 bin üyeli en büyük sendikası Nehawu’nun 28 Haziran’da gerçekleştirilen 11. kongresi ve 30. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine katıldı. Filistin, Portekiz, Yunanistan, Nijer, Nijerya, Mozambik, Zambiya ve Batı Sahara’dan da katılımcıların iştirak ettiği etkinlikte konuşan Turbay, Filistin meselesinin çözüme kavuşturulmadığı müddetçe bölge barışı ve dünya barışından söz edilemeyeceğini vurguladı.

FİLİSTİN SORUNU ÇÖZÜLMEDEN DÜNYA BARIŞI OLMAZ

İsrail’in uyguladığı zulüm ve katliamlara karşı dünya ülkelerinin daha etkili tepkiler vermesi gerektiğine dikkat çeken Turbay, “Dünyada korkak ve yüreksiz STK’lar olduğu sürece ne İsrail zulmü altındaki Filistin problemi ne de başka bir problem çözülebilir. Ülkeler menfaatleri gereği bu konuda çıkarcı politikalar izleyebilirler ama sivil toplum kuruluşlarının yürütecekleri etkili kampanyalarla İsrail zulmü engellenebilir. İsrail’in uluslararası hukuku yok sayan yayılmacı tutumu, siyasi ve hukuki yaptırımlarla engellenmedikçe, Filistin’de katledilen masum bebeklerin çığlıkları hepimizin vicdanlarını yaralamaya devam edecek. Filistin bağımsız bir devlet statüsüne kavuşmadan dünya barışından söz etmenin anlamı olmayacaktır. Bu konuda Türkiye olarak yıllardır en net politikayı ortaya koyuyoruz. Dost ve kardeş ülkelerden de Filistin meselesinde aynı kararlı tutumu bekliyoruz.” diye konuştu.

ITUC MONARŞİSİNİ SONA ERDİRMELİYİZ

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu ITUC’un çalışan haklarından ziyade siyasi kararlar alan bir yapıya büründüğüne vurgu yapan Turbay, “Sendikal mücadeleyi monarşik bir kast sistemine dönüştüren ITUC’un etkinliğine bir son vermeliyiz. Bu konuda özellikle Afrika, Asya ve Ortadoğu eksenli hak ve emek mücadelesini önceleyen büyük bir oluşuma gitmemiz gerekiyor. Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu ICLM’i bunun için kurduk. Siyasi iktidarlardan bağımsız olarak hak ve emek mücadelesini temel alan özgürlükçü bir çizgide sendikal mücadeleyi dünya geneline yaymamız gerekiyor. Büyük bir topluluk olarak hak ve emek mücadelesinde kazanımlar elde ederken, dünya ve bölge barışına da önemli katkılar sağlamış olacağız. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en büyük sendikası olan Nehawu’yu da ICLM çatısı altında görmeyi arzu ediyoruz. Nehawu’nun kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Kongre seçimini kazanarak Genel Başkanlığa seçilen dostum Mzwandile Makwayiba da hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum.” şeklinde konuştu.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.