Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Engellilerden, “Empati Yürüyüşü”

Memur-Sen Engelliler Komisyonu tarafından “Engellilerin toplumsal yaşam içerisinde yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılığı artırmak” amacıyla Kızılay’da “Empati Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Engelliler Haftası’nda toplumun dikkatini engellilerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek amacıyla göz bantları ve beyaz baston kullanılarak Kızılay Devlet Personel Başkanlığı önünden, Güvenpark’a yapılan yürüyüşe Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Genel Başkan Yardımcıları Medeni Sevinç, Gürkan Alper başta olmak üzere, Memur-Sen Engelliler Komisyonu Genel Başkanı Elvan Uğurlu, Memur-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri, Memur-Sen’e üye sendikaların genel başkanları ve engelliler katıldı.

Yoğun katılımın olduğu yürüyüşte, “Toplumsal Engelleri Kaldırın”, “Yolumuzu ve Ufkumuzu Kapatma”, “Duymamak Değil Duyarsızlık Acı Veriyor” yazılı dövizlerle toplumsal farkındalığın önemine dikkat çekildi. Genel Başkanımız Mürsel Turbay ile katılımcılar gözlerin siyah bant takarak, ellerine beyaz baston alarak “Empati Yürüyüşü” gerçekleştirdi.

Engel Bedenimizde Değil Beynimizde

Turbay, Basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Her yıl dünya genelinde yılda bir hafta hatırlanan engelli kardeşlerimizle farkındalık oluşturacak bir etkinlikte bir aradayız. Engelleri aşmanın yolu; gözümüzü kapatmak, görmezden gelmek değil, başarabiliyorsak engel olan şartları ortadan kaldırmak, buna imkân yoksa engellerin oluşturduğu güçlükle birlikte başa çıkmaktır.

Burada en önemli sorumluluk hiç kuşkusuz yerel yönetimlere düşüyor. Yerel yöneticiler bulundukları il, ilçe ve diğer yerleşim yerlerinde engellilerimiz için en iyi hizmet ve çevre koşullarını üretmelidirler. Engelli vatandaşlarımız sadece özel gün ve haftalarda hatırlanmamalı, toplum içinde yer alacakları şartlar en iyi şekilde hazırlanmalı, imkânlar her gün onlar için yeniden seferber edilmelidir. Belediye Başkan ve yönetim birimlerinin bu konulara artık her zamankinden daha fazla eğilmeleri ve bunu engelli vatandaşlarımız için bir lütuf görmeyip, kendi asli görevleri olarak görmeleri gerekmektedir.

Engelli kardeşlerimizle aramızda yalnızca 1 saniye kadar fark var. Engelli kalmaya sebep olan ve saniyeler içinde gerçekleşen bir kaza. Yani heran hepimizin başına gelebilecek bir kaza. Her an sakat kalma ve ölme ihtimalimiz, sağlıklı yaşama ihtimalimizden daha fazla. Öyleyse engelli kardeşlerimizin halinden anlamak için illa engelli olmaya gerek yok. Kafamızdaki sakat bakış açısını ortadan kaldırabilirsek, diğer tüm engelleri de ortadan kaldırmış oluruz” dedi.

Genel Başkan Yardımcımız Medeni Sevinç ise “Hiç birimizin gelecekte bir engel taşımayacağımız yönünde bir garantimiz yoktur. Toplumsal bir olgu olarak algılayıp problemleri çözmek ve takip etmek zorunda olduğumuz bu mesele, sadece engelli vatandaşlarımızın değil, hepimizin meselesidir. Başta yerel yönetimlerde çalışan engelli üyelerimiz olmak üzere,  tüm engelli vatandaşlarımızın sadece bir hafta değil,  yaşam boyu sürecek zorlu mücadelelerinde yanlarında olacağımızı belirtiyor, güzel günler diliyorum” şeklinde konuştu.

Uğurlu: Toplumsal Engelleri Kaldıralım

Yürüyüş sonrasında yapılan basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Engelliler Komisyonu Başkanı Elvan Uğurlu, toplumun dikkatini yaşanan zorluklara çekmek için bu yürüyüşün tertip edildiğini belirterek “Bizler herkes gibi gündelik hayatın içinde yer alan; çalışan, emek veren insanlarız. Fakat engellilerin yaşadıkları bazı zorluklar var. Biz bu zorluklara dikkat çekmek için bu yürüyüşü yaptık. Engelliler haftasında yaptığımız bu yürüyüşün toplum nezdinde engellilerin unutulmamasına vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Kaya: Engelsiz Bir Yaşam İçin Sorumluluk Alalım

Memur-Sen Genel Başkanı ve Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya ise yaptığı konuşmada sorumluluk almanın ilk adımının empati olduğunu ifade etti. Kaya, “Bu yürüyüşün engellileri anlamak için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar engelli kardeşlerimizi anladığımı düşünüyordum ama bu yürüyüşte bunun kolay olmadığını fark ettim. Engellileri anlamak için onların yaşamına dokunmak gerekiyor. Onların hayatlarını kolaylaştırmak buradan başlıyor. Hep birlikte beraber yaşadığımız bu hayatı kolaylaştırmak için sorumluluk almalıyız” şeklinde konuştu. Genel Başkanımız Mürsel Turbay “Empati Yürüyüşü’nün ardından Hak-İş Konfederasyonu Engeliler Komitesi tarafından düzenlenen kan bağışı etkinliğine de katılarak destek verdi.

  

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.