Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

15 TEMMUZ ŞİİRLERLE ANLATILDI

BEM-BİR-SEN 15 Temmuz anma etkinlikleri kapsamında “İşgale Direnen Şiirler” konulu şiir dinletisi düzenledi. Ankara Milli Kütüphane’de Kültür Bakanlığı, Sebilürreşad, USTAD ve TÜRDEB ile ortak düzenlenen programa Genel Başkanımız Mürsel Turbay, Ankara Şubelerimizin Başkan ve yönetimleri, Bayındır Memur-Sen Eski Genel Başkanı Abdülhadi Karasapan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Ayhan Metin, Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan iştirak etti.

15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisi’ni hazırlayan şair Cevat Akkanat’ın öncülüğünde düzenlenen programa çeşitli illerden gelen şairler; Abdulhakim Koçin, Ali Bal, Ali K. Metin, Arif Ay, Arif Onur Solak, Ayşe Ünsal, Behçet Gülenay, Bestami Yazgan, Bilal Tırnakçı, Cevat Akkanat, Cihat Albayrak, Faruk Uysal, Hicabi Kırlangıç, İbrahim Eryiğit, Mehmet Aycı, Mehmet Kurtoğlu, Nuray Alper, Osman Arslan, Recep Garip, Talip Işık, Yunus Emre Altuntaş, Yusuf Şahin ve Ziya Uğur katıldı.

Programda konuşan Genel Başkanımız Mürsel Turbay, 15 Temmuz’un Cumhuriyet tarihinde yaşanılan en büyük travmanın, işgal girişimi amacı güden soysuz bir darbe olduğunu belirterek, “Millet olarak korkuyla irkildiğimiz, istikbal kaygısına düştüğümüz, rüya ile gerçek arasında anlamlandırmaya çalıştığımız upuzun bir gece yaşadık. Milletimiz, hain darbe girişiminin ilk saatlerindeki şaşkınlığını üzerinden atar atmaz darbeye karşı mücadele etmeye karar vermiştir. Cumhurbaşkanımız, ordumuzun başkomutanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında milletimizi meydanlara davet etmesi sonrası bütün milletimiz meydanlara akın etmiştir. Kısa tarihimizde pek çok darbelere maruz kalmış, iradesine ipotek konmuş, oylarıyla getirdiği siyasetçilerin idamına yıllarca ağlamış bu millet, iradesinin yeniden gasp edilmesine müsaade etmemiş, namus bildiği vatanına ve devletine canı pahasına sahip çıkmıştır. Seçtiği hükümeti, seçtiği Cumhurbaşkanını ve siyasetçileri, kökü dışarıda darbeci bir çetenin insafına bırakmamış, bu duruşuyla da darbe heveslisi bütün mihraklara en net cevabı vermiştir” dedi.

“Büyük bir varoluş mücadelesi yürüttüğümüzün bilincinde olmalıyız” diyen Turbay, “Unutmayalım ki; Srebrenitsa’da yakın tarihin en vahşi katliamlarından birine imza atan bir zihniyetle mücadele ediyoruz. Yüz yıl önce bu milleti topyekûn tarih sahnesinden silmek isteyenler, sırf bir dönem ecdadın himayesine girdiği için birçok coğrafyada Müslüman kanı döküyor, soykırım yapıyor. Bu açıdan bakıldığında Bosna’nın kaderi ne ise; Filistin’in kaderi ne ise; Suriye ve Irak’ın kaderi ne ise; Türkiye’ye biçmek istedikleri kader de odur. Akif’in deyimiyle ‘tek dişi kalmış canavar’ bir medeniyetin mensupları, yüzyıllardır nesilden nesile aktardıkları kin ve nefretleriyle bizden öç almak istiyorlar. Merhum Aliya diyor ya; “Unutulan soykırım tekrarlanır” diye. Evet! Unutulan acılar yeniden yaşanır. Süngülerle, yumruklarla kazandığımız zaferleri fikri anlamda gelecek kuşaklara aktaramaz isek; her yüzyılda bir vatan savunması yapmak, her 20 yılda bir darbelerle, ihanetlerle yüzleşmek zorunda kalırız. Davamızı, inancımızı, geleneğimizi, dostluk ve düşmanlıklarımızı fikri planda gelecek nesillerimize aktaramaz isek, işte o zaman biteriz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

“Cephede kazanılan zaferler; tarihten, ilimden ve hikmetten yoksun olduğumuz sürece masada kaybedilecektir” diyen Genel Başkanımız Mürsel Turbay, “Tarihi yapanlardan çok yazanlar şekillendirir. Tarih yapan, çağ açıp kapatan bu aziz millet, şanlı tarihini hakkıyla yazıp okutmadıkça; kendi geçmişine İngilizin, Fransızın, Almanın gözünden bakmaya devam edecektir. Bizi yeryüzünden silmek isteyenler çok iyi biliyorlar ki bizi silahlarla yok edemeyecekler. Bu aziz milleti İslam’dan ve Kur’an’dan koparmadıkça; inancını ve kültürünü değiştirmedikçe alt edemeyeceklerini çok iyi biliyorlar. İşte bunun için bütün değerlerimize karşı bütün araç gereçleriyle saldırıyorlar. Unutmayalım ki; şairleri haykırmayan bir millet, sevenleri toprak olmuş öksüz çocuk gibidir. Rabbim bize bir daha böyle bir gece yaşatmasın. Hainlere ve vatanımız üzerinde kirli emeller besleyen bütün şer odaklarına fırsat vermesin, aziz milletimizi ve bütün ümmeti İslam’ı muhafaza buyursun” şeklinde konuştu.

Düzenlenen etkinliğe yoğun programları nedeniyle katılamayan İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon telefonla bağlanarak, şairleri bir araya getiren programın önemli olduğunu ifade ederek, 15 Temmuz hain darbe girişimin verilen tepkiyi en iyi anlatan en güzel duygunun şiirler olduğunu belirtti.

Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Bayhan, Sebilürreşad Dergisi Recep Garip, Mehmet Akif Ersoy Aile Derneği Başkanı Mehmet Akif Işık birer selamlama konuşması gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından 15 Temmuz’u anlatan kısa belgeseli, 15 Temmuz kahramanlarıımızdan Ömer Halisdemir için hazırlanan 30 Kurşun Şiiri ile programa katılan şairlerin 15 Temmuz için hazırladıkları şiirler dinlendi. Programın sonunda BEM-BİR-SEN öncülüğünde Anadolu Ajansı’ndan alınan 15 Temmuz fotoğraf sergisi katılımcıları sunuldu.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.