Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Bursa Şubesi tarafından 5-7 Ekim 2017 tarihleri arasında Antalya’da Temsilciler ve Delegeler Eğitim Toplantısı düzenlendi.

“Diriliş Sürecinde Sendikal Duruşumuz” konulu seminere BEM-BİR-SEN Genel Başkan Yardımcımız Recayi Karslı, Bursa Şube Başkanımız Ali Alan, Burdur Şube Başkanımız Selami Keleş ve Ankara 2 Nolu Şube Başkanımız Mehmet Demir ve BEM-BİR-SEN üyeleri katıldı.

Seminerde bir konuşma yapan BEM-BİR-SEN Genel Başkan Yardımcımız Recayi Karslı, “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” atasözünü hatırlatarak, düzenlenen toplantı için Bursa Şube Başkanı ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

İdlib’de mücadele eden Türk ordusunun muzaffer olması temennisiyle sözlerine başlayan Genel Başkan Yardımcımız Karslı, “Kuşkusuz hiçbir başarı tesadüf değildir. Elbette emek olacaktır, elbette emek veren insanlar olacaktır. Bedel ödeyenler olmadığı sürece ayakta kalma şansımız yoktur. Ülkemizin ateş çemberi içinde olduğunu ve çok zor bir coğrafyada bulunduğumuzu hepimiz biliyoruz. Ve her gün bunun bedelini ödüyoruz. Bu zor coğrafyada yaşarken sadece tanka, topa, silaha ihtiyaç duyulmuyor; aynı zamanda güçlü sivil toplum kuruluşlarına da ihtiyaç duyuluyor. Dünyada zalimleri yenecek yegâne güç sivil toplum örgütleridir. O yüzden sivil toplum örgütlerinin hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerekir.” diye konuştu.

Recayi Karslı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Bugün bir toplu sözleşme sürecini daha geride bıraktık. Peki, bu toplu sözleşme sürecinde neler oldu, neler yaşandı? Netice itibariyle temsilcilerimiz, delegasyonumuz, işyerlerine döndüğünde bu toplantıda neler konuşulduğunu, toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlarının neler olduğunu merak edecekler, sizlere soracaklar. Bazıları burayı tatil yeri gibi gösteriyor ama buranın bir tatil yeri olmadığını hepimiz biliyoruz. Ne konuşuyoruz biz burada arkadaşlar? Ülkemizin geleceğini konuşuyoruz, çocuklarımızın geleceğini konuşuyoruz, sendikamızın geleceğini konuşuyoruz. Biz buralara tatil yapmaya gelmiyoruz. Bir araya gelmek, ortak aklı oluşturmak ne demek bunu idrak edemiyorlarsa o zaman vay hâlimize.

Üç sözleşme imzaladık. Birincisi Konfederasyonumuzun yapmış olduğu Çerçeve Sözleşmesi. İkincisi Hizmet Kolu Sözleşmesi. Üçüncüsü ise sadece ve sadece yerel yönetimlere has, yerel yönetimlerin istifade ettiği İşyeri Sözleşmesi. Her beklenti yerine gelmediğinde ‘Sendika bizi sattı’ gibi sarf edilen sözler, gecesini gündüzüne katarak ülkesi ve milleti için çalışan insanlara büyük haksızlıktır. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir toplu sözleşme sadece sendikaların istediği şekilde sonuçlanmamıştır. Nihayetinde bu bir pazarlıktır. Çok şey talep edersiniz. Tüm talepleriniz karşılık bulsa ne âlâ ama tamamının karşılık bulduğu bir toplu sözleşme görüşmesi yok dünyada bugüne kadar. ‘Sattı’ ifadesi çok ağır, çok haksız bir ifade. Kabul etmiyorum. Biz ne kadar uğraşırsak uğraşalım, tam anlamıyla istenilen netice elde edilememişse, ‘Bir dahaki görüşmeye çok daha iyi hazırlanın’ diye bir uyarı olsa başımız üstüne.

Hizmet kolu sözleşmesi konusunda BEM-BİR-Sen’in çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Her toplu sözleşmede Sosyal Denge Sözleşmesi (SDS) miktarları yeniden pazarlık masasına gelir. Bundan 20 yıl önce Sosyal Denge Sözleşmesi akla hayale gelir miydi? Türkiye’de 3,5 milyon memur var. Yerel yönetimlerde çalışan memur sayısı 120 bin. Yani 120 bin memur arkadaşımız daha ayrıcalıklı. Bu takdire şayan değil mi?”

Yapılan konuşmaların ardından Temsilciler ve Delegeler Eğitim Toplantısı, Kişisel Gelişim ve İletişim Uzmanı Nail Uslu’nun eğitim semineriyle sona erdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.