Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Pakistan Emek Federasyonu ICLM üyesi oldu

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcısı Recayi Karslı, Pakistan Emek Federasyonu’nun (PLF) davetlisi olarak Pakistan’a gitti.

Pakistan Punjab Eyaleti Lahor Havalimanında, Pakistan Emek Federasyonu Genel Başkanı Asif F. Verdag, Genel Sekreteri Hajı Muhammed Saeed Arian, Yönetim Kurulu Üyesi Atia Saleem ve federasyon üyeleri tarafından düzenlenen törenle karşılanan Bem-Bir-Sen heyeti, 4 günlük ziyaretleri boyunca kardeş ülke Pakistan’da önemli temaslarda bulundu. 700 bin üyeli Pakistan Emek Federasyonu (PLF), Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu (ICLM)’ye üyelik sertifikasını aldı.


GLOBALLEŞME SEMPOZYUMUNA YOĞUN İLGİ
Pakistan Emek Federasyonu’nun Bem-Bir-Sen Heyetinin ziyareti nedeniyle düzenlediği “Globalleşme ve Özelleştirme” konulu uluslararası sempozyuma yoğun bir ilgi ve katılım oldu. Pakistan’ın bütün eyaletlerinden 200’ü aşkın yetkilinin katıldığı sempozyumda, globalleşen dünyada emek ve hak arama mücadelesine ilişkin görüşler paylaşıldı. ILO Pakistan Direktörü Ingrid Christensen de yer aldığı sempozyumda yapılan konuşmalarda, Türkiye Pakistan dostluğundan övgü ile bahsedildi.

“İKİ DEVLET BİR MİLLETİZ”
Sempozyumun onur konuğu olarak konuşma yapan Bem-Bir-Sen ve ICLM Genel Başkanı Mürsel Turbay, kardeş ülke Pakistan’da olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, “Biz iki ayrı devlet ama tek bir milletiz. Kurtuluş Savaşı’nda altınlarını bizlere gönderen kardeşlerimizi unutmadık. 15 Temmuz gecesi dualarını eksik etmeyen, Pakistan meydanlarını doldurarak Türkiye’ye destek mesajları gönderen Pakistanlı kardeşlerimiz asla unutamayız.” dedi.

“ÇALIŞMA HAYATI MODERN KÖLELİK OLMAMALI”
Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu (ICLM)’nin Bem-Bir-Sen öncülüğünde küresel bir sendikal hareket olma yolunda ilerlediğine vurgu yapan Turbay, “Sendikal hareketin 3 temel dayanağı vardır. Birinci dayanak; emek, ekmek ve ekonomidir. İkinci dayanak; demokrasi, özgürlük ve insan onurudur. Üçüncü dayanak ise ulusal ve uluslararası adalettir. Küresel sermayenin gücü emeği zayıflatmıştır. Çalışanlar zor durumdadır. Taşeronlaşma ve özelleştirme çağımızın hastalığıdır. Sözleşmeler modern köleliği teşvik etmektedir. Çalışanlar insanca yaşayacağı bir ücreti almak zorundadır. Kadın erkek çalışanlar arasındaki ücret eşitsizliği giderilmelidir. Dünyadaki bütün savaşlar adaletsizlikten çıkmıştır. Uluslararası kuruluşlar ne yapmıştır? Bu sorunlara çözüm üretmek yerine yeni sorunlar eklemişlerdir. Bu kuruluşlar yeni stratejiler belirlemelidir. Çalışma ve adil paylaşım politikalarına yeni yaklaşımlar getirilmelidir” dedi.

 

“KALİFİYE ÇALIŞANLARA İHTİYACIMIZ VAR”
Sendikaların iş dünyasında bir tehdit aracı olarak kullanılmaması gerektiğine de işaret eden Turbay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayatın her alanında sosyal birlikteliğimizi güçlendirmeliyiz. Sendikalar çalışan hakları ve sosyal adalette hakemlik rolü üstlenmeli; işçi, işveren, devlet arasında bir diyalog köprüsü olmalıdır. Toplumsal eğitim faaliyetlerini artırarak her alanda kalifiye insan yetiştirmeli, emeğin karşılığının tam alınabildiği, üretim odaklı pozitif bir ekonomik hayatı oluşturmak durumundayız.

TERÖR İNSANLIĞIN DÜŞMANIDIR
Türkiye’nin küresel güçlerin saldırılarında nasibini aldığına da dikkat çeken Turbay, “Son dönemde 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapmaktayız. Aylan bebeklerin bir daha sahillere vurmaması için kalıcı çözümler üretmeliyiz. Her gün Filistin’de, Suriye’de, Irak’ta ve birçok Müslüman coğrafyada yüzlerce kardeşimiz ölmektedir. Terör huzurun, kardeşliğin, kalkınmanın, birlikte yaşamanın düşmanıdır. Birliğimiz, iriliğimiz, barış hareketimiz, Millet-İ İbrahim oluşumuz daim olsun” diye konuştu.

PAKİSTAN EMEK FEDERASYONU ICLM SERTİFİKASINI ALDI
Konuşmaların ardından, Genel Başkan Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcısı Recayi Karslı, Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu’na (ICLM) katılım sağlayan 700 bin üyeli Pakistan Emek Federasyonu’na (PLF) üyelik sertifikasını takdim etti. Turbay ve Karslı daha sonra sempozyuma katılan üyelere de, sempozyum sertifikalarını verdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.