Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

YARDIMLAR MUHACİRLERE İLETİLDİ

“Halep’e Yol Açın” kampanyası kapsamında, Memur-Sen ve üye sendikaların öncülüğünde Türkiye’nin 81 ilinde toplanan yardımları taşıyan tırlar, konvoy halinde Hatay Cilvegözü sınır kapısına ulaştı. Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcıları Levent Uslu, Medeni Sevinç, Gürkan Alper ve Recayi Karslı, Cilvegözü Sınır Kapısı’nda Bem-Bir-Sen yardımlarını Halep’ten gelen muhacirlere iletti.

Cilvegözü Sınır Kapısı’nda Bem-Bir-Sen yardım çadırı kuruldu. Bem-Bir-Sen Genel Merkez yöneticileri, Halep’ten gelerek Türkiye’ye geçen Halepli muhacirlere yardımları birinci elden iletti. Bem-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Alper ve Hatay Şube Başkanı Murat Başar, Türkiye tarafından İdlib’de kurulan güvenli bölgeye geçerek yardımları dağıttı.

“Halep’e Yol Açın” kampanyası kapsamında, Memur-Sen ve üye sendikaların öncülüğünde Türkiye’nin 81 ilinde toplanan yardımları taşıyan tırlar, konvoy halinde Hatay Cilvegözü sınır kapısına ulaştı. “Halep’e Yol Açın” sloganıyla 81 ilden yola çıkan yardım tırlarını karşılama programında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Halep’e yol açmak için seferde olduklarını belirterek, “Tırlara insanlığı yükledik ve ‘Yükümüz İnsanlık Yönümüz Halep. İyiliği Yüklendik Halep’e Yöneldik’ diyerek insanlık için, barış için, adalet için ayağa kalktık. Gün bugündür; Zulme karşı adaleti, baskıya karşı özgürlüğü, zillete karşı onuru seçmiş Halep halkına sahip çıkmalıyız. Haleplilerin savaş uçakları, tankları, füzeleri, fosfor ve misket bombaları yoktur. Onlar imanı, iradesi, sabrı ve kararlılığı var. Zalimlerin yaktığı Halep, Allah’ın izniyle küllerinden dirilecektir. Lanet olsun Halep’te soykırım tezgâhı açanlara” dedi.

   

Rusya, İran ve Suriye’den oluşan zulüm ve vahşet çetesinin Halep’i yerle bir ettiğini, Esed ve Putin canileri Halep’i yaktığını vurgulayan Yalçın, “Halep’i vurdular… Yüreğimiz yanıyor. ‘Yemin ederim biz bir şey yapmadık’ diyerek ağlayan Halepli çocuğun tek damla gözyaşının vebalini nasıl üstleneceğiz, hakkını nasıl ödeyeceğiz? Bedenleri küçük, yürekleri büyük çocukların haykırışlarını unutacak mıyız? Elbette hayır… Unutursak kalbimiz kurusun… Ninnilerle uyutulması gereken bebeklerin, kurşunlarla susturulduğunun şahitleri olarak, sessiz mi kalacağız? Elbette sessiz kalmayacağız. Dünya sussa, biz susmayacağız. Hakkı haykıracağız. Mazluma el uzatacağız. Zulme ve zalime karşı duracağız. Akıl tutulmasına uğramış, basiretleri bağlanmış, insanlıktan nasipsiz olanlar Suriye’deki katliama kör ve sağırlar. Onlar, insanlığın utanç abidesi olarak yaşamaya/anılmaya mahkûmlar” diye konuştu.

Halep’te emperyalistler devletlerin, terör uyguladığını soykırım yaptığını belirten Yalçın, şu şekilde konuştu: “Halep’e acımak insanlığın ne haddine? Halep, insanlığa acıyor… Çünkü aylardır vahşi katliamlarla, açlıkla, ilaçsızlıkla teslim olmaya zorlanan Halep’i seyreden insanlık acınmayı hak ediyor. Halep’i ölüm pazarına, zulüm tezgâhına dönüştürenlerin vahşetinden Halepli kardeşlerimizi korumak, onlara kucak açmak bizim işimiz. Sivil toplumun, milletlerin, toplumların işidir. Türkiye’ye, İslam ülkelerine, insanı ve insan onuru merkeze alan devletlere düşen, Halep’i Esed’ı insafına terk etmemek, Halep’i Haleplilere teslim etmektir. Rusya’nın, İran’ın vahşet elini Halep’ten çektirmektir. Esed iktidardan uzaklaşması gerekirken, Halepliler Halep’ten uzaklaşmak zorunda bırakılıyor. Halep’te devlet terörünün her türünü uygulayan Rusya’nın, İran’ın, Esed’ın amacı bellidir; Halep’in demografik yapısını değiştirmek. Halep’i kendi sosyo-politik hedeflerine uygun bir zemine dönüştürmek. İnsanlar, Halep’ten kaçmaya/çıkmaya zorlanıyor. Başta Türkiye olmak üzere duyarlı hiçbir ülke buna izin vermemeli. Esed’ın, ona hamilik yapan Rusya ve İran’ın bu kirli oyunu, kanlı oyunu bozulmalı. Halep, Halepli kardeşlerimizle en kısa sürede yeniden kucaklaşmalı.”

“HALEP’E YOL AÇIN” KONVOYU SINIRA DAYANDI

Halep’teki katliama dur demek ve insani yardım koridoru açılmasını hedefleyen İHH İnsani Yardım Vakfı, “Halep’e Yol Açın” sloganı ile Türkiye’nin dört bir yanından Cilvegözü Sınır Kapısına bir kara konvoyu düzenledi. İHH’nın düzenlediği Halep mitingine katılanlar, sık sık tekbirler getirerek, “Halep’e giden yollar açılsın!”, “Katil İran, Suriye’den defol!”, “Katil Rusya, Suriye’den defol!”, “Zulme karşı omuz omuza!”, “İran, ümmete hesap verecek!”, “Katil Esed, Suriye’den defol!”, “Zulme karşı omuz omuza!” ve “Bülent abi bizi Halep’e götür” sloganları attı.

Mitingde konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Kardeşleriniz orada bombalar altında kalırken, eve dönmek yok! Halepliler oradan kurtulana kadar buradan ayrılmak yok! Kardeşlerime sesleniyorum, hepiniz bir muhabir gibi çalışacak ve sosyal medya hesaplarınızdan tüm insanlığı buraya davet edeceksiniz. Şimdi sizleri, zorluğu yaşayasınız diye sefere çıkardık. Şimdi anlayacağız, duş alamamak, soğukta yatmak demek ne demek. 6 yıldır Suriyeliler bu hayatı yaşıyorlar. Şuanda Türkiye’nin her yanında yardımlar toplanıyor. Marketlerdeki tüm malzemeler satın alınıyor, yardım olarak Halep’e ulaştırılıyor. Tüm vicdan sahibi derneklerimize sesleniyorum, Halep’e yardım edin. Çünkü bu vicdansızlar, Halepli esirleri dövdüler, eşyalarını çaldılar” dedi. Sınır kapısına kurulan sahnede yapılan duanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısı’na yürüyüşe geçen binler, burada tahliyeler gerçekleşene kadar nöbete devam etmeyi hedefliyor.

MİNİK KALPLER ÇOCUK YAŞAM MERKEZİ GEZİLDİ

Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay ile Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, İHH, Katar RAF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle Suriyeli yetim çocuklar için Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yapılan “Minik Kalpler Çocuk Yaşam Merkezi’nin gezdi. Yetkililerden bilgi alan Turbay ve Uslu, merkezin yapılmasında katkı sunan emeği geçenlere teşekkür etti.Gerçekleşecek olan proje ile yetim çocukların, gerek duydukları temel eğitim, barınma, sağlık ve rehabilitasyon ihtiyaçları karşılanacak.

Bu kapsamda rehabilitasyon merkezinin de bulunduğu bir çocuk barınma merkezinin de inşa edilmesi amaçlanıyor. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaklaşık 100 dönümlük bir alana inşa edilecek merkez, yetim çocuklar için özel olarak tasarlanmış olup çocuk bakım evleri konseptine uygun olarak düzenlendi. Eski Türk evlerinin sıcaklığı ve sokak dokusu ile ev vurgusu yapılan merkezdeki site, kız ve erkek yetimler için iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Kız yetimler için 31 ev, erkek yetimler için 34 adet ev toplamda 65 adet ev bulunmaktadır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.