Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Genel Başkan Yardımcımız Gürkan Alper, AK Parti Genel Merkez binasında düzenlenen Dünya Yaşlanma Konseyi’nin istişare toplantısına katıldı.

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkan Yardımcımız Gürkan Alper, onursal başkanlığını Güldal Akşit’in yaptığı Dünya Yaşlanma Konseyi tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

Dünya Yaşlanma Konseyi Onursal Başkanı Güldal Akşit, Uluslararası Sağlıklı Yaşlanma Stratejisi belirlemek için bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri ve akademisyenlere sırayla söz verdi.

Bem-Bir-Sen ve ICLM adına konuşan Genel Başkan Yardımcımız Alper, Bem-Bir-Sen ve ICLM’in faaliyetlerinden bahsederek, sendikamızın Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiğini ve Türkiye merkezli Uluslararası Emek Hareketi Konfederasyonu’nu (ICLM) kurduğunu ifade etti. Gürkan Alper gerek Bem-Bir-Sen olarak gerekse ICLM olarak Dünya Yaşlanma Konseyi’ne, hedefini gerçekleştirme doğrultusunda katkı sunabileceğimizi vurguladı.

Sağlıklı yaşlanma ve sağlık turizmi ile ilgili neler yapılabileceği üzerine beyin fırtınasının yapıldığı toplantıda özel sektör temsilcileri de üzerlerine düşeni yapacaklarını belirttiler.

Toplantının sonunda, atılacak ilk adım da belirlendi. 2018 yılının “Sağlıklı Yaşlanma Yılı” ilan edilmesi ve bu kapsamda yıl içerisinde yapılacak etkinliklerin belirlenmesi konusunda harekete geçilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda uygulama konusunda gösterilen örnekler arasında en dikkat çekici olanı ise İspanya-Norveç ilişkisi oldu. Sağlık turizmi çerçevesinde İspanya’nın her yıl binlerce Norveçli yaşlıyı ağırladığı ve bakımlarını yaptığı, bunun karşılığını ise sigorta ödemesi yoluyla Norveç’ten aldığı belirtildi.

Dünya Yaşlanma Konseyi (DÜNYAK) Başkanı Dr. Kemal Aydın da 2018 yılının Ekim ayında yapılacak Sağlıklı Yaşlanma Konseyi toplantısına Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı müjdesini vererek, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan toplantıda her ülke birer sunum yaptı. Biz de DÜNYAK olarak Türkiye adına sunumumuzu yaptık. Sağlıklı Yaşlanma Konseyi toplantısının kendi ülkelerinde yapılması konusunda en ısrarcı ülke Brezilya idi. Ancak biz daha ısrarcı idik. Bize kısmet oldu.” dedi. Türkiye’nin yaşlı nüfusunun 20 milyona yaklaştığını söyleyen Dr. Aydın, gençler için üretilen projeler kadar yaşlılar için de proje üretilmesi gerektiğini ifade etti.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.